Testování erodovatelnosti zemědělských půd ČR na laboratorním dešťovém simulátoru ČVUT
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F09%3A00163553" target="_blank" >RIV/68407700:21110/09:00163553 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Testování erodovatelnosti zemědělských půd ČR na laboratorním dešťovém simulátoru ČVUT
Popis výsledku v původním jazyce
V letech 2007 a 2008 intenzívně pokračovalo na laboratorním dešťovém simulátoru experimentální testování erozně náchylných, zemědělsky intenzívně obdělávaných půd ČR, hlinitopísčité půdy z lokality Neustupov a jílovitohlinité půdy z lokality Klapý. Celkem bylo uskutečněno pro každou zeminu cca 25 hodinových simulací deště o různé intenzitě, sklonu a stavu půdního povrchu. To vše má postihnout různé podmínky pro infiltraci srážkové vody do půdy v krajině při správném obhospodařování a nebo naopak extrémní erozní náchylnost půdy vlivem přívalových srážek, vysoké vlhkosti a ve svažitých podmínkách. V průběhu všech simulací byly podrobně měřeny základní erozní veličiny - povrchový odtok, půdní smyv, infiltrace, rychlost povrchového odtoku atd. tak, aby mohla být vyhodnoceny a dopočteny jejich ustálené hodnoty, které jsou podkladem pro výpočet erodovatelnosti půdy, náchylnosti půdy k erozi, která je zadávána do matematických simulačních modelů srážkoodtokových vztahů.
Název v anglickém jazyce
Testing erodibility of agricultural soils CR laboratory rain simulator CTU
Popis výsledku anglicky
Between 2007 and 2008, continued intensively in laboratory rain simulator and experimental testing of erosion-prone, intensively cultivated agricultural soils CR, loamy soil from the site Neustupov jílovitohlinité and soil from the site to work. Total made for each soil approximately 25-hour rainfall simulations with different intensity, slope and soil surface condition. It has all of the differing conditions for the infiltration of rainwater into the soil in the landscape with proper management and, conversely, the extreme vulnerability of soil erosion due to torrential rain, high humidity and sloping conditions. During all simulations were detailed measurements of erosion quantities - surface runoff, soil washed off, infiltration, surface runoff rate, etc., to be calculated and assessed their steady values, which are used to calculate soil erodibility, soil susceptibility to erosion, which is entered into the mathematical simulation model of rainfall-runoff relationship.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
JM - Inženýrské stavitelství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Revitalizace vodního systému krajiny a měst zatíženého významnými antropogenními změnami 2008
ISBN
978-80-01-04280-9
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
5
Strana od-do
—
Název nakladatele
ČVUT, Fakulta stavební, katedra zdravotního a ekologického inženýrství
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
22. 1. 2009
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—