Srovnání normalizovaných digitálních modelů povrchu z leteckých dat na části území města Černošice
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F14%3A00220268" target="_blank" >RIV/68407700:21110/14:00220268 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://db.tt/JeACZo6B" target="_blank" >https://db.tt/JeACZo6B</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Srovnání normalizovaných digitálních modelů povrchu z leteckých dat na části území města Černošice
Popis výsledku v původním jazyce
Nejběžnější formou prostorových dat je mračno bodů. Mračno bodů reprezentuje geometrii povrchu objektu prostřednictvím rovnoměrné distribuce bodů s jednotnou kvalitou. Mračna bodů mohou být získána aktivními snímači, jako je letecký laserový skenovací systém, který používá Light Detection and Ranging (LiDAR) princip, nebo je lze odvodit technikou obrazové korelace za použití leteckých snímků. Obě techniky jsou velmi moderní a progresivní metody neselektivního sběru prostorových dat. Významný vliv na možnosti použití tohoto typu dat má hustota a kvalita mračna bodů, která je určena skenovacími parametry (LiDAR princip) nebo pozemní vzorkovací velikostí a vzájemnými překryty u digitálních obrazových dat (technika obrazové korelace). Tato mapa je porovnání dvou normalizovaných digitálních modelů povrchu vytvořených různými technikami. Tyto datasety pokrývají stejnou oblast (část města Černošice), a tak lze jejich výstupy navzájem porovnat.
Název v anglickém jazyce
Comparison of normalized digital surface models from aerial data in a part of the city Černošice
Popis výsledku anglicky
The most common form of spatial data is a point cloud. Point cloud data represents the surface geometry of an object via independent distribution of points with uniform quality. Point clouds can be obtained by active sensors like airborne laser scanningsystems which use the Light Detection and Ranging (LiDAR) principle or it can be derived by image matching techniques using aerial images. Both techniques are very modern and progressive methods of non-selective collection of spatial elevation data. A major influence on the possibility of using this type of data has the density and quality of the point cloud, which is determined by scanning parameters (LiDAR principle) or ground sampling distances and overlaps between digital images (image matching techniques). This map is a comparison of two normalized digital surface models created by different techniques. These datasets cover the same area (part of the city Černošice) and so their outputs can be compared to each other.
Klasifikace
Druh
N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem
CEP obor
IN - Informatika
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
K155-HRON-2014-MAP1
Číslo předpisu
—
Technické parametry
podoba: digitální, tiskový formát: A3, měřítko: 1 : 4 000
Ekonomické parametry
Mapa srovnává výsledky dvou odlišných technologií pro tvorbu digitálního modelu povrchu. Na základě srovnání lze vyhodnotit, která technologie je vhodnější pro daný účel a tím minimalizovat finanční náklady na sběr a zpracování dat. Náklady na sběr a zpracování leteckých dat se pohybují v řádu desítek tisíc až desítek či dokonce stovek miliónů korun. Cena závisí na velikosti mapovaného území.
Označení certifikačního orgánu
—
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů