Polohovací stůl pro odběr jádrového vrtu ze vzorku historického zdiva
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F15%3A00233522" target="_blank" >RIV/68407700:21110/15:00233522 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Polohovací stůl pro odběr jádrového vrtu ze vzorku historického zdiva
Popis výsledku v původním jazyce
Jedním z indikátorů stavu degradace stavebních materiálů v konstrukcích může být změna jejich mechanických parametrů v čase. Nejzákladnějšími mechanickými parametry jsou pevnost v tlaku, pevnost v tahu (příčném, za ohybu, nebo v přímém tahu), pevnost ve smyku, statický modul pružnosti v tlaku a smyku. Standardně jsou mechanické parametry materiálu v konstrukci zjišťovány na odebraných vzorcích, který obzvláště u historických konstrukcí může být nežádoucí. Je proto třeba užít speciálně modifikovaných šetrných metod pro odběr vzorku. Byla vyvinuta metoda, při níž je vzorek pro destruktivní zkoušku odebrán z vyjmutého zdicího prvku, který je následně do konstrukce navrácen. Představované zařízení slouží pro odběr jádrového vrtu z takto vyjmutého zdicího prvku. Zařízení umožňuje navrtání jádrového vrtu v libovolné pozici vůči původnímu líci konstrukce, primárně z nepohledového povrchu vyjmutého zdicího prvku.
Název v anglickém jazyce
Gimbal table for core extraction from historical masonry sample
Popis výsledku anglicky
One of the state of material deterioration indicators of structural materials can be the change of mechanical properties in time. Basic material mechanical parameters are compressive strength, tensile strength (flexural, uniaxial or splitting), shear strength, Young’s modulus (static) and shear modulus. The material properties of material built in a structure are measured on samples removed from the structure which may be unavailable in historical structures due to damage to valuable surface, resulting in requirement very considerate and delicate method of test specimen extraction. A method regardful of visual appearance of the structure was developed, using removal of whole masonry element from the structure and extracting the test specimen from the reverse side with returning the element back to structure later. Proposed device allows for extraction of drill core from extracted masonry element. The core can be extracted from any direction, primarily using such surface of masonry element that will not be visible after the sample is returned to structure.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DF12P01OVV030" target="_blank" >DF12P01OVV030: Metodika stanovení vlivu proměnlivého prostředí na degradaci historického zdiva</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
FVZNAKI2015/01
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Hmotnost kolem 80 kg, určeno pro stacionární užití v laboratoři, přepravitelné v dodávkovém voze. Užití odborným pracovištěm při extrakci zkušebního vzorku z odebraného zdicího prvku.
Ekonomické parametry
Pořizovací cena: Ocelové profily, spojovací materiál, cca 25000 Kč.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
68407700
Název vlastníka
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
P - Využití výsledku jiným subjektem je v některých případech možné bez nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
Z - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje v některých případech licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—