Integrace průmyslových úhorů do městské struktury
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F15%3A00240048" target="_blank" >RIV/68407700:21110/15:00240048 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Integrace průmyslových úhorů do městské struktury
Popis výsledku v původním jazyce
Disertační práce se zabývá průmyslovými úhory, které představují specifickou skupinu brownfields spojenou s průmyslovým dědictvím. Základním předpokladem, od kterého se práce odvíjí, je iniciační význam a pozitivní přínos objektů a odkazů průmyslového dědictví při revitalizaci průmyslových úhorů. Původnost řešení vychází z propojení poznatků z oblasti ochrany průmyslového dědictví a udržitelného rozvoje sídel. Výzkum se v rámci disertační práce zaměřuje na revitalizace průmyslových úhorů v souvislostech územního a strategického plánování na úrovni obcí, protože tyto procesy umožňují připravit systematické řešení problematiky. Součástí práce je formulování socio-kulturních hodnot průmyslového dědictví s ohledem na jejich uplatnění a koncepci jejich ochrany v územním plánování. Dále jsou analyzovány možnosti územně plánovacích nástrojů v českém legislativním prostředí a zahraniční zkušenosti v oblasti revitalizací. Výsledky analýz jsou východiskem pro závěrečné návrhy a doporučení. Výstupem práce je mimo jiné návrh inventarizace průmyslových úhorů, zahrnující definování jejich limitů a potenciálu pro revitalizaci. Závěrem práce jsou návrhy a doporučení, jak účinně uplatnit průmyslové úhory v územním plánování s cílem udržitelného rozvoje města a současně využít a chránit hodnoty průmyslového dědictví.
Název v anglickém jazyce
Integration of Industrial Heritage Sites into the Urban Structure
Popis výsledku anglicky
The dissertation deals with industrial heritage sites, a specific category of brownfields related to industrial legacy. The principal assumption of the thesis is that industrial heritage plays an initiatory role and contributes positively to the process of site revitalization. The novelty of the solution lies in interconnecting knowledge in the fields of industrial heritage preservation and sustainable urban development. The dissertation research is focused on the revitalization of industrial heritage sites in the context of urban planning on the municipality level, as the urban planning process makes it possible to prepare systematic solutions to the issue. The thesis formulates the socio-cultural values of industrial heritage, taking into account their application to urban planning including strategies for their preservation. Further, the potential of urban planning tools in the Czech legislative background, as well as foreign experience in the revitalization realm, are analysed. The analysis serves as groundwork for concluding suggestions and recommendations. The thesis also proposes a method for taking inventory of industrial heritage sites, specifying their limits and their revitalization potential. The thesis concludes with suggestions and recommendations for effective integration of industrial heritage sites into urban planning with a view to promoting sustainable urban development, while also employing and protecting industrial heritage values.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
50702 - Urban studies (planning and development)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů