Hodnocení evakuace osob pomocí matematického modelování: Pohyb osob na schodišti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F16%3A00301188" target="_blank" >RIV/68407700:21110/16:00301188 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Hodnocení evakuace osob pomocí matematického modelování: Pohyb osob na schodišti
Popis výsledku v původním jazyce
Problematika bezpečné evakuace osob je jeden z nejdůležitějších předpokladů požární bezpečnosti staveb. Klíčovým prvkem při evakuaci osob z budovy jsou vertikální složky únikových cest zastoupené schodišti (vnitřními, vnějšími únikovými), v případě potřeby doplněné evakuačními výtahy. Požadavky na zajištění bezpečnosti na těchto částech únikových cest se obecně zpřísňují s rostoucí požární výškou objektu. Aktuálnost této problematiky je úzce propojena zejména se současnými trendy v podobě navrhování výškových objektů. V dnešní době existují různé způsoby pro hodnocení bezpečného návrhu únikových cest, vedle tradičních normových přístupů se do popředí zájmu dostávají i pokročilé metody požárního inženýrství, jako je matematické modelování. Na relevantnost výsledků má vždy zásadní vliv zejména volba modelu, volba vstupních dat a úroveň uživatelského přístupu. Článek představuje srovnávací studii vybraného matematického modelu FDS+Evac pro simulaci pohybu osob schodišti s ohledem na odlišné parametry pohybu osob směrem nahoru a směrem dolů. Vyhodnocení modelové situace bylo provedeno na základě porovnání s experimentálně zjištěnými daty zaměřenými na pohybové charakteristiky osob a s výsledky stanovenými na základě současně platných tradičních normových postupů.
Název v anglickém jazyce
Mathematical modelling as a tool for evaluation of safety evacuation: movement on staircase
Popis výsledku anglicky
The safety evacuation from buildings is one of the most important preconditions of the fire safety design. A key parameter in evacuation design is represented by the vertical parts of escape routes, particularly internal and external staircases, or evacuation lifts in specific cases. Generally, rigidity of the fire safety requirements rises with an increasing height of buildings and this issue is very topical especially with regard to an upward trend in design of high-rise buildings. Currently, there are various ways how to assess safety evacuation: besides the traditional normative approaches, advanced methods of fire engineering are available, such as mathematical modelling. The parameters which most significantly influence the relevance of model results are model selection, input data and user’s qualification. This article focuses on a basic validation study on the use of selected evacuation model FDS+Evac used for the simulation of descending and ascending movement on staircase. The evaluation of the modelled evacuation scenarios is performed by the comparison with the data obtained in the benchmark experiment that was focused on movement characteristics on staircases under the laboratory conditions and with the results of standard normative approach.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
JN - Stavebnictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník konference JUNIORSTAV 2016
ISBN
978-80-214-5311-1
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
1-8
Název nakladatele
Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
28. 1. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—