Retenční potenciál údolních niv
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F16%3A00304696" target="_blank" >RIV/68407700:21110/16:00304696 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Retenční potenciál údolních niv
Popis výsledku v původním jazyce
Disertační práce „Retenční potenciál údolních niv“ se zabývá zkoumáním funkce říčních niv při povodňových situacích. Cílem práce je zhodnotit retenční potenciál říčních niv a ověřit, zda má přírodní charakter říční nivy v podobě revitalizací nebo přírodě blízkých protipovodňových opatření potenciál reagovat na povodňové stavy formou retence vody a tlumení kulminace. K tomuto ověření jsou identifikovány hlavní faktory ovlivňující retenci a je hodnocen jejich význam pro transformaci povodňových vln. Dále se práce zabývá možnostmi a vhodností použití postupů matematického modelování pro zhodnocení retenčního potenciálu říčních niv a porovnává několik přístupů navzájem. Z výsledků práce vyplývá, že retenční potenciál niv není zanedbatelný. Významným faktorem ovlivňujícím retenci je využití území v podobě drsnostní charakteristiky povrchu terénu. Vliv morfologie terénu a koryta není při extrémních povodních rozhodující a přírodě blízká protipovodňová opatření a revitalizační stavby, které zahrnují mělké koryto, se uplatní pouze při malých povodních. Významným faktorem je také sklon nivy a objem povodňové vlny. Zároveň bylo ukázáno, že nestacionární dvourozměrné hydrodynamické modely jsou vhodné pro posuzování retenčního potenciálu. Jejich výhodou proti jednodušším přístupům je detailní pohled na proudové poměry, možnost porovnání výsledků z~hlediska objemu i času a snadné vystižení lokálních terénních úprav a změn drsností. Nevýhodou je náročnost na vstupní data a výpočetní čas.
Název v anglickém jazyce
Storage Capacity of Floodplains
Popis výsledku anglicky
The dissertation “Storage Capacity of Floodplains” examines the function of floodplains during flood events. Its aim is to evaluate the retention potential of floodplains and to verify that the natural character of floodplains, such as stream restorations or close-to-nature flood control measures, has the potential to respond to floods in the form of water storage and flood mitigation. For this verification, the main factors influencing storage capacity are identified and their significance for the mitigation of flood waves is evaluated. Furthermore, the possibilities of mathematical modelling to evaluate the floodplain storage capacity are discussed and several approaches are compared. It is concluded that the storage capacity of floodplains is not negligible. An important factor influencing the retention is a land use in the form of surface roughness. The influence of terrain and channel morphology is not crucial during extreme floods. Close-to-nature flood control measures and river restoration structures that contain a shallow channel have an effect only during less extreme flood events. Other significant factors are the floodplain slope and the flood wave volume. It has also been shown that two-dimensional unsteady hydrodynamic models are suitable for assessing the storage capacity of floodplains. Their advantage compared to simpler approaches is a more detailed description of the flow conditions and the ability to include local measurements as well as changes of roughness in the model. However, the disadvantage is the higher demand of input data and computing time.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
DA - Hydrologie a limnologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QH82078" target="_blank" >QH82078: Retence vody v nivách a možnosti jejího zvýšení</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů