Moderní metoda pro měření osových sil v prvcích stavebních konstrukcí
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F16%3A00308183" target="_blank" >RIV/68407700:21110/16:00308183 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Moderní metoda pro měření osových sil v prvcích stavebních konstrukcí
Popis výsledku v původním jazyce
Ověřená technologie „Moderní metoda pro měření osových sil v prvcích stavebních konstrukcí“ je založena ne experimentálním stanovení magnetické odezvy konstrukčního prvku, který je namáhán tahovou silou a který je vyroben z feromagnetického materiálu, na vnější magnetické pole. Ověřenou technologii je možné využít jak na stávajících tak i na nově budovaných konstrukcích. Bylo navrženo nové uspořádání magnetoelastického snímače v porovnání se standardními dosud používanými snímači. První část snímače je řízený zdroj proměnného magnetického pole (primární cívka napájená proměnným napětím). Druhá část snímače je vhodně uspořádaný systém Hallových sensorů, kterým je podrobně zkoumána intenzita magnetické pole ve zkoumaném příčném řezu vyšetřovaného předpínacího konstrukčního prvku. Třetí část je sekundární cívka určená k snímání magnetické indukce ve zkoumaném příčném řezu. Při experimentech realizovaných na reálných konstrukčních prvcích jsou prvotní výsledky vyhodnocovány ve formě magnetické hysterezní smyčky, která popisuje vztah mezi měřenou intenzitou magnetického pole a magnetickou indukcí. Z naměřené hysterezní smyčky je jako finální výsledek vyhodnocen jednoznačně definovaný bezrozměrný parametr. Při verifikaci ověřené technologie byla provedena řada experimentů v laboratoři. Ověření bylo završeno systematickým experimentem, který byl zaměřen na zkoumání proměnnosti magnetických charakteristik osmi vybraných předpínacích prvků (dvou v současnosti používaných předpínacích lan Lp15,7/1860 MPa, tří předpínacích tyčí 15/17 a tří v minulosti využívaných patentovaných drátů P4,5 různého stáří) v závislosti na jejich okamžité teplotě a úrovni mechanického namáhání. Test použitelnosti ověřené technologie byl proveden na stávající visuté konstrukci z předpjatého betonu jmenovitě na lávce pro pěší přes Vltavu v Praze Troji, která byla postavena v roce 1984.
Název v anglickém jazyce
The Modern Method for Axial Force Measurement in Elements of Civil Engineering Structures
Popis výsledku anglicky
The proven technology “the Modern Method for Axial Force Measurement in Elements of Civil Engineering Structures” is based on an experimental estimation of the magnetic response of a tensile stressed element made from ferromagnetic material on an external magnetic field. The proven technology can be used on both existing and newly built structures. The new arrangement of the magnetoelastic sensors compared to the so far used standard ones was proposed. The first segment of the sensor is the controlled source of the variable magnetic field (the primary coil supplied by varying current). The second sensor segment is the suitably structured system of Hall sensors for detailed investigation of the magnetic field intensity in the observed cross section of the studied prestressed structural element. The third one is the secondary coil scanning the magnetic flux density in the investigated cross section. In the case of experiments on the real structural elements, the primary results are evaluated in the form of the magnetic hysteresis loops that are a relation between the measured magnetic field intensity and the magnetic flux density. As the final result, the unambiguously defined dimensionless parameter is determined from each loop. Various laboratory experiments were performed during the validation of the proven technology. The verification was finished by an experiment that was concentrated on the methodical study of the variability in the magnetic characteristic of eight chosen prestressed elements (two presently used prestressed strands Lp15,7/1860 MPa, three prestressed bars 15/17 and three formerly used patented wires P4,5 of different age) in dependence on their immediate temperature and level of the mechanical stress. The in situ application as the practicability test of the new approach was performed on a stress ribbon footbridge made from prestressed concrete, namely on the existing footbridge across Vltava river in Prague that was built in 1984.
Klasifikace
Druh
Z<sub>tech</sub> - Ověřená technologie
CEP obor
JM - Inženýrské stavitelství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TA04030307" target="_blank" >TA04030307: Moderní metoda pro měření osových sil v prvcích stavebních konstrukcí</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
2016V004
Číselná identifikace
3/16/6300/0214
Technické parametry
Vlastníkem výsledku je Pontex spol. s r.o. (majoritní vlastník - odpovědná osoba pro jednání: Ing. Tomáš Míčka (email: micka@pontex.cz)), ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra mechaniky a Freyssinet CS, a.s. Ověřená technologie byla verifikována v listopadu 2016 v Kloknerově ústavu ČVUT v Praze, kdy pomocí vyvinutých snímačů byly zkoumány magnetoelastické vlastnosti sedmi v praxi používaných předpínacích prvků a závislost jejich magnetoelastického chování na definovaném mechanickém namáhání a teplotě prvku. O využití metody byla uzavřena smlouva mezi firmou Pontex, spol. s r.o. a Technickou správou komunikací hl. m. Prahy (IČ 63834197).
Ekonomické parametry
Odhad ceny ověřené technologie: 200 tis. Kč. Aplikace metody na nových konstrukcích podpoří například efektivnější vynakládání státních finančních prostředků využívaných na výstavbu, údržbu a rekonstrukce mostních objektů. Odhaduje se úspora nákladů na předpínací výztuž konkrétního mostního objektu mezi 5 až 10%.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
68407700
Název vlastníka
katedra mechaniky
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
Z - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje v některých případech licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—