Přehled dostupných technologií 3D tisku ve stavebnictví a potenciál jejich využití ve stavební výrobě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F16%3A00311664" target="_blank" >RIV/68407700:21110/16:00311664 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Přehled dostupných technologií 3D tisku ve stavebnictví a potenciál jejich využití ve stavební výrobě
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem příspěvku je představit světové trendy v oblasti 3D tisku ve stavebnictví a naznačit potenciál jejich využití ve stavební výrobě. Rozvoj IT vedl k velkému pokroku v mnoha oblastech stavebnictví, zvláště v oblasti digitalizace procesu návrhu, díky němuž jsme schopni navrhovat velmi složité a propracované struktury. Dosud byla realizace podobné architektury velmi technologicky a finančně náročná díky obtížnému převodu digitálního modelu do standardních stavebních technologií. Cílem je digitalizovat také výrobní proces a vyvinout technologie, schopné přímo a přesně interpretovat digitální modely v reálném světě bez ohledu na jejich složitost. Řešením tohoto problému se zdá být použití 3D tisku, vyspělé technologie, v poslední době pronikající i do stavebnictví. Technologie 3D tisku má ve stavebnictví vysoký potenciál, např. ve využití pro výrobu sendvičových konstrukcí a v automatizované výrobě stavebních prvků, výhledově pravděpodobně i celých budov. Přínos technologie 3D tisku se očekává ve zvýšení bezpečnosti, hospodárnosti a kvality stavební výroby a také snížení jejího dopadu na životní prostředí.
Název v anglickém jazyce
Review of Available 3D Printing Technologies in Architecture and Potential of Their Use in Construction Technology
Popis výsledku anglicky
This article aims to present the latest trends within use of 3D printing technology in construction and to indicate the potential for its use in construction. The development of IT has led to great progress in many fields of the construction industry, particularly in the area of digitizing the design process, through which we are able to design very complex and sophisticated structures. So far, the implementation of such an architecture was very technologically and financially challenging due to the difficult conversion of the digital model into standard building technologies. The goal is to digitize the production process and to develop technologies capable of direct and accurate interpretation of digital models into the real world, regardless of their complexity. The solution to this problem seems to be the use of 3D printing, advanced technology, recently penetrating into the construction industry. There is a great potential in the construction industry to use 3D printing technology, for example in the production of multilayer structures and automated production of building elements, in the long term probably even entire buildings. 3D printing technology contribution is expected in enhancing the safety, efficiency and quality of building production and reducing its impact on the environment.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
20101 - Civil engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
OCEŇOVANIE A RIADENIE STAVEBNÝCH PROJEKTOV 2016
ISBN
978-90-822990-2-1
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
76-83
Název nakladatele
EuroScientia vzw, Brussels
Místo vydání
1741 Wambeek
Místo konání akce
059 53 Tatranské Matliare
Datum konání akce
27. 10. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—