Mikromechanické Vlastnosti Nových 3D-tištěných Kovových Struktur
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F18%3A00323986" target="_blank" >RIV/68407700:21110/18:00323986 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Mikromechanické Vlastnosti Nových 3D-tištěných Kovových Struktur
Popis výsledku v původním jazyce
Konstrukční aplikace občas vyžadují použití jiného materiálu, než je ocel či beton – zejména v případech, kdy rozhoduje poměr pevnosti a hmotnosti. Jako vhodné řešení se nabízejí struktury vyrobené metodou 3D tisku, které mají velmi dobrý poměr pevnosti a hmotnosti (např. Ti-6Al-4V σult = 900 MPa a ρ = 4500 kg/m3). Tyto struktury se již delší dobu používají pro účely výroby konstrukčně složitých detailů a součástí, které by nemohly být vyrobeny konvenčně používanými metodami výroby. Jedná se o porézní kovové struktury, které mají stejné materiálové vlastnosti jako jejich konvenčně vyráběné protějšky, ale díky svému geometrickému řešení mají jiné globální mechanické vlastnosti a jsou vhodné pro speciální aplikace. Pro účely našeho výzkumu jsme několik takových struktur navrhli, vyrobili a provedli na nich základní mikromechanické zkoušky. Hlavním cílem těchto zkoušek bylo ověřit soulad mikromechanických vlastností poskytnutého 3D-tištěného materiálu s hodnotami konvenčně vyráběných výrobků.
Název v anglickém jazyce
Micromechanical Properties of Novel 3D-printed Metal Structures
Popis výsledku anglicky
Construction applications sometimes require use of a material different than steel or concrete, mainly in cases where the ratio between strength and weight matters. A suitable solution to this problem is the use of 3D-printed structures with very good strength to weight ratio (e.g.: Ti-6Al-4V σult = 900 MPa and ρ = 4500 kg/m3). Such structures are already used for design of structurally complex details and parts that could not be created by traditional machining. Porous metal structures have the same material properties as their conventionally machined counterparts but due to the nature of their geometrical solution, they have different properties on the macro level and are suitable for special applications. For the purpose of our research, we designed and manufactured a number of variants of these structures and subjected them to basic micromechanical tests. The main goal of these tests was to determine whether the 3D-printed structures have the same micromechanical properties as conventionally machined parts.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
20501 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník konference Moderní materiály a technologie ve stavebnictví 2018
ISBN
978-80-01-06485-6
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
2
Strana od-do
35-36
Název nakladatele
ČVUT, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
13. 6. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—