Sbory Církve československé husitské – architektonické dědictví našich regionů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F18%3A00327967" target="_blank" >RIV/68407700:21110/18:00327967 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/68407700:21450/18:00327967
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Sbory Církve československé husitské – architektonické dědictví našich regionů
Popis výsledku v původním jazyce
Výpravná publikace je výsledkem projektu MK ČR Přínos Církve československé husitské (CČSH) ke kulturnímu dědictví novodobého státu v kontextu rozvoje architektury v regionech - Nedoceněná architektura po vzniku samostatného československého státu, a vlastního výzkumu katedry architektury ČVUT v Praze a CČSH. Stavby sborů a dalších církevních zařízení Církve československé husitské (resp. Církve československé, jak se v meziválečném období jmenovala), představují zajímavý a bezpochyby i originální příspěvek k architektuře moderních sakrálních staveb 20. století v Česku, a nejen to, urbanisticky a architektonicky dotvářejí a pozvedají podobu řady našich měst i menších obcí. První část knihy napsané historiky a teology, zejména členy CČSH a obohacené texty interpretující architektonický vývoj, se zabývají interpretací vzniku sítě sborů CČSH v meziválečném období na našem území - věnují se nejen liturgickým východiskům a významným osobnostem, ale i obecnějším dějinným a kulturně-společenským přesahům i otázkám výtvarného umění v sakrální architektuře. Druhá část knihy je katalog - představuje 68 abecedně řazených sborů s jejich bohatou historií i architekturou. Kniha je dle recenzentů nejen originálním přínosem k historii naší meziválečné architektury, ale zejména pak první hloubková sonda do samotné stavební činnosti CČSH, která osvětluje významu přenosu vývojových tendencí v architektuře z center do regionů a snahu o tvorbu vlastního stavebního projevu. Výsledky publikované v knize akcentují unikátnost meziválečné stavební kultury CČSH, kterou lze bezpochyby interpretovat jako součást budování nového demokratického státu a hodnotit její význam i v širších společenských, kulturních a ideově-duchovních souvislostech té doby, jak v centrech dění tak v regionech.
Název v anglickém jazyce
Congregations of the Czechoslovak Hussite Church – The architectural heritage of our regions
Popis výsledku anglicky
The wide publication is a result of the project of the Czech Ministry of Culture “Contribution of the Czechoslovak Hussite Church (CHC) to the cultural heritage of the modern state in the context of the development of the architecture in the regions – Unevaluated architecture after the establishment of the independent Czechoslovak state” and a research of the the Department of architecture of the Faculty of Civil engineering CTU in Prague and CHC. The church buildings of the Czechoslovak Hussite Church present an interesting and undoubtedly original contribution to the architecture of modern sacral buildings of the 20th century in the Czech Republic and also to the image of Czech cities and smaller villages. The first part of the book, presenting enriched texts interpreting architectural development, written by historians and theologians, mainly members of the CHC, deals with the interpretation of the establishment of the CHC – it focuses not only on the network of churches in the inter-war period in Czech territory, the liturgical origins and important personalities, but also on more general historical and cultural importance and the issues of fine arts in sacral architecture. The second part of the book is a catalogue with 68 alphabetically ordered congregations with their rich history and architecture. The book is not only an original contribution to the history of Czech interwar architecture, but also the first depth probe into the building work of the CHC, which shows the importance of the transfer of the architecture development tendencies from main cities to regions and the effort to create their own constructional expression. The results published in the book emphasize the uniqueness of the CHC inter-war building culture, which can undoubtedly be interpreted as a part of establishing of the new democratic state, and evaluate its significance even in wider social, cultural and ideological-spiritual contexts of that time, both in big cities and regions.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60402 - Architectural design
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-01-06509-9
Počet stran knihy
352
Název nakladatele
ČVUT v Praze, Fakulta stavební
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—