Adaptivní větrání: numerický model, jeho experimentální ověření a možnost použití v praxi
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F19%3A00336887" target="_blank" >RIV/68407700:21110/19:00336887 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Adaptivní větrání: numerický model, jeho experimentální ověření a možnost použití v praxi
Popis výsledku v původním jazyce
V příspěvku jsou prezentovány výsledky simulace adaptivního větrání u budov bez trvalého užívání a jeho vliv na kvalitu vnitřního prostředí. Výsledky jsou získané pomocí numerického modelu, který ve zjednodušené formě funguje na fyzikálních principech zachování energie. Kalibrace modelu byla provedena na základě dat, získaných při monitoringu řešených objektů. Pomocí modelu je možné aplikovat vhodný algoritmus pro načasování přísunu venkovního vzduchu a tím tak dosáhnout přiblížení požadovaných parametrů vnitřního prostředí s minimálními požadavky na vloženou energii. Funkčnost modelu byla ověřena experimentálním měřením v laboratoři. Za tímto účelem bylo vyvinuto zařízení, které je schopno vyhodnotit aktuální stav vnitřního prostředí ve vztahu k aktuálním klimatickým datům a dát pokyn k přísunu venkovního neupraveného vzduchu. Cílem příspěvku je poukázat na přínosy a limity adaptivního větrání, ukázat možnosti jeho použití a zhodnotit vliv na kvalitu vnitřního prostředí.
Název v anglickém jazyce
Adaptive ventilation: numerical model, its experimental verification and practical use
Popis výsledku anglicky
The paper presents the results of the use of adaptive ventilation in buildings without permanent use and its impact on indoor environment quality. The results are obtained by using a numerical model, which in a simplified form works on the physical principles of energy conservation. The model calibration was performed on the basis of monitoring data in solved building. The model is possible to apply a suitable algorithm for the timing of the supply of outdoor air and thus to achieve the required parameters of the indoor environment with minimum requirements for the inserted energy. The functionality of the model was verified by experimental measurements in the laboratory. For this reason, a device has been developed which is able to evaluate the current state of the indoor environment in relation to the current climatic data and to instruct the supply of outdoor raw air. The aim of the paper is to point out the benefits and limits of adaptive ventilation, to show the possibilities of its use and to evaluate the impact on the quality of indoor environment.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
20101 - Civil engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
23. konference Klimatizace a větrání
ISBN
978-80-02-02870-3
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
—
Název nakladatele
Společnost pro techniku prostředí
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
16. 10. 2019
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—