Nástroje pro monitoring eroze zemědělské půdy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F19%3A00348183" target="_blank" >RIV/68407700:21110/19:00348183 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00027049:_____/19:N0000110
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nástroje pro monitoring eroze zemědělské půdy
Popis výsledku v původním jazyce
Půdní eroze je považovaná za jeden z nejvýznamnějších degradačních faktorů působících na půdu. Z hlediska ochrany půdy, trvalé udržitelnosti hospodaření na půdě a zachování rozmanitých funkcí půdního prostředí je zapotřebí mít pro rozhodování dostatečné informace. Eroze půdy je fenomén, který je ovšem poměrně obtížně kvantifikovatelný a získání reálných dat o rozsahu jeho působení je složité. Jedním ze způsobů pořizování takovýchto dat je provádění velkoplošného monitoringu. Ten je již od roku 2012 v ČR prováděn prostřednictvím procesu Monitoringu eroze zemědělské půdy. Proces má ovšem své známé limity, které často vedou k dezinterpretaci a zlehčování skutečného stavu degradace půd vlivem eroze. Je tedy zapotřebí stále hledat způsoby, jak proces monitoringu optimalizovat. Cílem metodiky je popis uplatnění moderních metod a nově dostupných datových zdrojů právě pro optimalizaci monitoringu eroze zemědělské půdy. Tyto postupy umožní sběr relevantnějších dat a rozšíří znalostní bázi o fenoménu eroze půdy v Česku. Cílem metodiky je navrhnout a vytvořit systém pro optimalizaci monitoringu eroze zemědělské půdy za účelem zvýšení vypovídající schopnosti celého procesu monitoringu pro účely státní správy a řešení protierozní ochrany. Dalším cílem je nastavení optimálního fungování procesu monitoringu při zapojení vyvinutých nástrojů a postupů a vývoj nástrojů sloužící k těmto účelům.
Název v anglickém jazyce
Tools for monitoring soil erosion
Popis výsledku anglicky
Soil erosion is considered to be one of the most significant soil degradation factors. For sustainability of land management and preservation of the diverse functions of the soil environment, sufficient information for decision-making is needed. Soil erosion is a phenomenon that is relatively difficult to quantify and it is difficult to obtain real data on the extent of its effect. One of the ways of acquiring such data is to perform large-scale monitoring. Since 2012, this has been carried out in the Czech Republic through the process of monitoring the erosion of agricultural land. However, the process has its known limits, which often lead to misinterpretation and disintegration of the actual state of soil degradation due to erosion. It is therefore still necessary to look for ways to optimize the monitoring process. The aim of the methodology is to describe the application of modern methods, technologies and newly available data sources for optimizing the monitoring of agricultural soil erosion. These procedures will enable the collection of more relevant data and extend the knowledge base to the phenomenon of soil erosion in the Czech Republic. The aim of the methodology is to design and create a system for optimizing the monitoring of erosion of agricultural land in order to increase the informative ability of the whole monitoring process for the purposes of state administration and to address erosion control. Another objective is to set up the optimal functioning of the monitoring process by involving the developed tools and procedures and to develop tools for these purposes.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40104 - Soil science
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QK1720289" target="_blank" >QK1720289: Vývoj automatizovaného nástroje pro optimalizaci monitoringu eroze zemědělské půdy pomocí distančních metod</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Metodika_monitoring_eroze
Číslo předpisu
7/2019-SPU/O
Technické parametry
Metodika je k dispozici v tištěné i elektronické formě, počet stran: 131, vydal: Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Smlouva o uplatnění certifikované metodiky č. 2/2019 s uživatelem Státní pozemkový úřad se sídlem Husinecká 1024/11a, Praha 3 - Žižkov, PSČ: 130 00, zastoupeným Mgr. Michalem Gebhartem. Uzavřeno dne 18.12.2019. ISBN 978-80-88323-10-5, ISBN verze PDF 978-80-88323-11-2.
Ekonomické parametry
Metodika přináší postupy, které umožní zefektivnit proces Monitoringu eroze, a tedy přinést více informací o erozních událostech za optimálního využití finančních prostředků. Aplikace popsaných metod rovněž může pomoci snížit náklady na podrobný terénní průzkum. Ekonomickým přínosem je tak efektivita použitých metod ve srovnání s jinými způsoby zjišťování informací, například časově náročnou terénní rekognoskací. Data DPZ, jak optická pro určení pokryvnosti, tak ze srážkoměrných radarů, mohou přinést informace z rozsáhlých území a využití představených metod tak může ušetřit značné finanční i technické prostředky v řádu stovek až milionů Kč vůči klasickým terénním metodám, kdy se zredukují prostředky na pracovní sílu, materiální zajištění prací a případné analytické práce. Výrazná je i časová úspora.
Označení certifikačního orgánu
Státní pozemkový úřad, Husinecká 1024/11a, Praha 3 - Žižkov, PSČ: 130 00
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů