Transport sedimentů, zanášení nádrží a rybníků v povodí VN Vrchlice
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F21%3A00351768" target="_blank" >RIV/68407700:21110/21:00351768 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Transport sedimentů, zanášení nádrží a rybníků v povodí VN Vrchlice
Popis výsledku v původním jazyce
Česká krajina prošla za posledních 100 let různými proměnami. Ačkoliv bylo zachováno převážně zemědělské využití území, změnila se podoba orné půdy a přilehlých pozemků. Po dlouhodobé intenzifikaci zemědělství dochází pomalu k návratu luk a mezí, obnově zaniklých i výstavbě nových vodních nádrží. Přesto je krajina přizpůsobená především hospodářským účelům, a to má svůj vliv mimo jiné na zanášení nádrží sedimentem. Velký podíl zemědělsky využívané plochy, v podobě nečleněných pozemků a časté a intenzivní přívalové deště způsobují zvýšený odnos sedimentu z pozemků. To má za následek nejen ztrátu půdy a důležité organické hmoty v místě vzniku eroze, ale také přísun splavenin a živin do vodních toků a jejich usazení ve vodních nádržích. Jednoduchou vpichovou metodou bylo možné změřit objem sedimentu usazeného ve vybraných rybnících v povodí vodní nádrže Vrchlice a určit v nich průměrné roční zachycení splavenin přicházejících z povodí. Lze tak vyhodnotit vliv velikosti a morfologie povodí, vliv využití území a objemu samotných nádrží. Na základě získaných dat a s použitím modelu WaTEM/SEDEM bylo možné nalézt oblasti, které významným podílem přispívají k množství sedimentu v nádržích a na kterých má smysl navrhnout opatření, která by zabránila přímo vzniku eroze nebo transportu sedimentu do vodních toků. Zájem o udržitelné hospodaření v krajině přispívá k potřebě taková opatření navrhovat a realizovat.
Název v anglickém jazyce
Sediment transport, and deposition in ponds, in Vrchlice reserpoir watershed
Popis výsledku anglicky
The Czech landscape has undergone various changes over the last 100 years. Although the predominantly agricultural use of the area has been preserved, the appearance of arable land and adjacent land has changed. After a long-term intensification of agriculture, meadows and borders are slowly returning, they have disappeared and new water reservoirs have been built. Nevertheless, the landscape is mainly adapted to economic purposes, and this has an impact, among other things, on the clogging of reservoirs with sediment. A large agricultural area, intense torrential rains, cause an increased sediment transport from the land. This results not only in the loss of soil and important organic matter at the erosion site, but also in the supply of sediments and nutrients to watercourses and their settling in reservoirs. Using a simple injection method, it was possible to measure the volume of sediment deposited in selected ponds in the Vrchlice reservoir basin and determine the average annual capture of sediments coming from the basin. It was thus possible to evaluate the influence of the size and morphology of the river basin, the influence of land use and the volume of the reservoirs themselves. Based on the obtained data and using the WaTEM / SEDEM model, it was possible to find areas that contribute significantly to the amount of sediment in the reservoirs and on which it makes sense to propose measures that would directly prevent erosion or transport of sediment into watercourses. The interest in sustainable landscape management contributes to the need to design and implement such measures.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40101 - Agriculture
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů