Pokročilá metodika pro statické modelování konstrukcí systémových lešení
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F22%3A00362929" target="_blank" >RIV/68407700:21110/22:00362929 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pokročilá metodika pro statické modelování konstrukcí systémových lešení
Popis výsledku v původním jazyce
Modelování dílcových fasádních lešení ve většině případů komplikuje výrazně nelineární chování podlah. Norma ČSN EN 12 810-2 udává postup vycházející ze zjednodušených rovinných modelů, které je ovšem v některých konkrétních aplikacích obtížné využít. Předložená ověřená technologie se zabývá problematikou prostorového modelování fasádního rámového lešení, přičemž hlavní důraz je kladen na vytvoření metodiky pro modelování podlahových dílců. Je zde popsán laboratorní experiment na standardní základní sestavě lešení typu SPRINT složené ze dvou polí. Byly provedeny zkoušky kolmo k fasádě a rovnoběžně s fasádou, měřící aparatura byla oproti normovému postupu doplněna o další měřící body. Z naměřených hodnot byla určena tuhost pro numerický model a odvozena nelineární matice tuhosti. Dále byly vytvořeny rovinné modely podlah lešení, které byly validovány podle hodnot získaných z experimentů. Následně byly navrženy tuhosti lešení ve vodorovném směru (kolmo k fasádě a rovnoběžné s fasádou), které lze použít v obecném prostorovém prutovém modelu lešení.
Název v anglickém jazyce
Advanced methodology for static modelling of scaffolds made of prefabricated components
Popis výsledku anglicky
The modelling of partial façade scaffolding is in most cases complicated due to the significantly non-linear behavior of the subfloors. EN 12 810-2 the procedure developed is used by Bamm. This is based on simplified planar models, which are, however, difficult to use in some applications. This proven technology deals with the issue of spatial modelling of façade frame scaffolding, with the focus on developing a methodology for modelling subfloor components. A laboratory experiment on a standard SPRINT scaffold base assembly consisting of two spans is described. Load tests perpendicular to the façade and parallel to the façade were carried out, and additional measuring points were added to the measuring apparatus compared to the standard procedure. From the measured values, nonlinear stiffness for the numerical models was derived. Furthermore, planar models of the scaffold subfloors were created and validated against experiments. Finally, the paper proposes scaffold stiffnesses in the horizontal direction (perpendicular to the façade and parallel to the façade) that can be used in a full spatial member scaffold model.
Klasifikace
Druh
Z<sub>tech</sub> - Ověřená technologie
CEP obor
—
OECD FORD obor
20101 - Civil engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TJ04000305" target="_blank" >TJ04000305: Pokročilá metodika pro statické modelování konstrukcí systémových lešení</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
modleš
Číselná identifikace
Z
Technické parametry
Technickým parametrem charakterizujícím výstup je odvození tuhostí podlah lešení ve vodorovných směrech (kolmo a rovnoběžně s fasádou), které lze použít v obecném prostorovém modelu dílcového fasádního lešení a doporučení modelování podlahového dílce pro prostorový prutový model lešení.
Ekonomické parametry
Metodika má za úkol umožnit projektantům modelování komplikovanějších sestav fasádního lešení. Doposud jsou pro návrh konstrukce požívané poměrně komplikované rovinné modely (postup podle normy ČSN EN 12 810-2), které jsou velmi časově náročné a co je hlavní, proč tato metodika vznikla, pro některé případy konstrukcí (jako jsou např. odskoky od fasády, průjezdy apod.) není možné výpočet pomocí rovinných modelů mnohdy použít. Výsledkem bývají pak situace, kdy je možné atypické konfigurace lešení řešit jen přibližně nebo nehospodárně. Přínosy dosaženého výsledku jsou zejména ve zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti konstrukcí, v konečném důsledku potom také ekonomického charakteru, kdy se zkrátí čas nezbytný pro statický návrh a zároveň se použitá konstrukce optimalizuje.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
68407700
Název vlastníka
České vysoké učení technické v Praze / Fakulta stavební
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
N - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—