PRŮMYSLOVÉ DĚDICTVÍ DRUHÉ POLOVINY 20. STOLETÍ JAKO SOUČÁST DISKUZE O OCHRANĚ POVÁLEČNÉ ARCHITEKTURY
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F23%3A00373441" target="_blank" >RIV/68407700:21110/23:00373441 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
PRŮMYSLOVÉ DĚDICTVÍ DRUHÉ POLOVINY 20. STOLETÍ JAKO SOUČÁST DISKUZE O OCHRANĚ POVÁLEČNÉ ARCHITEKTURY
Popis výsledku v původním jazyce
Česká průmyslová architektura druhé poloviny 20. století vyžaduje aktuální pozornost architektů, historiků i památkářů z několika důvodů. V současném módním trendu výzkumu a ochrany poválečné architektury v České republice je doposud průmyslovým, výrobně-technickým i dopravním stavbám věnovaná minimální pozornost. Výzkum industriální architektury, započatý v 60. letech díky novému vědnímu oboru Industriální archeologie, končí logicky právě v období 50. let. Očekávaná ztráta funkcí původních, poválečných průmyslových objektů logicky vede i k opouštění a následné likvidaci těchto staveb (například telefonní ústředny, nádraží ad.). Přitom průmyslové stavby z druhé poloviny 20. století jsou architektonicky, typologicky i technologicky velmi zajímavé a reprezentují nejen rozvoj techniky a dobové průmyslové úsilí, ale i vývoj nových formových tendencí. Dodnes ale stojí ale na okraji odborného zájmu a téměř se nedostávají do hledáčku možností evidence, hodnocení i případné ochrany a nového využití. Kapitola shrnuje současný stav objektů na našem území, předsudky, které přispívají k boření těchto staveb a snahy o mapování a ochranu. Zabývá se otázkou památkové péče na tomto poli.
Název v anglickém jazyce
Industrial heritage of the second half of the 20th century
Popis výsledku anglicky
The Czech industrial architecture of the second half of the 20th century deserves the close attention of architects, historians, and conservationists for several reasons. In the current research and conservation trend of post-war architecture in the Czech Republic, little attention has been paid to industrial, manufacturing, and transport buildings. The research on industrial architecture that began in the 1960s due to development of the new scientific discipline of Industrial Archaeology, logically ended in the 1950s. At the same time, the industrial buildings from the second half of the 20th century are very interesting in terms of architecture, typology, and technology, and represent not only the development of technology and industrial efforts of the era, but also the development of new form tendencies. However, they still sit rather at the periphery of professional interest and hardly come under the spotlight of the possibilities of registration, evaluation, and possible conservation and reuse. This publication should address at least part of the deficit and promote discussion, research, and possible conservation of this minimally explored architectural area.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60402 - Architectural design
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Poválečný industriál: Historie a budoucí využití
ISBN
978-80-01-07055-0
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
9-18
Počet stran knihy
112
Název nakladatele
Česká technika - nakladatelství ČVUT
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—