Sestavení geometrického modelu lidské kosti - princip a pracovní postup
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21220%2F05%3A02112762" target="_blank" >RIV/68407700:21220/05:02112762 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Sestavení geometrického modelu lidské kosti - princip a pracovní postup
Popis výsledku v původním jazyce
Práce se zabývá ve své první části metodami jak lze získat trojrozměrné geometrické modely tkání, s důrazem na modely kostní tkáně. Jelikož dnes nejpoužívanějším způsobem rekonstrukce trojrozměrných modelů jsou modely tvořené ze série CT resp. MRI snímků, je blíže tento princip popsán. Práce si klade za cíl seznámit současné i budoucí řešitele nejen konečněprvkových úloh z oblasti biomechaniky kosterního aparátu s možnostmi, jak lze k dané problematice přistupovat a případně jaké volit softwarové vybavení. Ve své druhé části se podrobně rozebírá rekonstrukce prostorového modelu dolní končetiny zahrnující kost stehenní, holenní, lýtkovou a též čéšku. Model byl vytvořen z CT snímků Národní lékařské knihovny (National Library of Medicine) vytvořených v rámci projektu Visible Human Prject. Důraz je kladen na možnost práce s těmito modely i v CAD programu Unigraphics, tedy nejde o přímé využití modelů kostí např. v metodě konečných prvků.
Název v anglickém jazyce
3D Reconstruction of a Human Bone - Principle and Procedure
Popis výsledku anglicky
This work deals in it's first part with problematics how to get 3D geometrical models of tissues, especially of bones. While the most used method today is 3D reconstruction on basis of CT or MRI scans, a principle of this procedure is described more detailed. The aim of this work is to familiarize both the present and the potential users of FEM in the field of biomechanics with this problematics and to ease a choice of suitable software. It's second part describes in detail a reconstruction of a threedimensional model of a lower limb including femur, tibia, fibula and also patella. The model was created on base of CT scans provided by National Library of Medicine which obtained these images within its Visible Human Project. We focused our effort onpossibility of future use of the models in CAD software Unigraphics, so not only a direct import into a FE analyzer.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
FI - Traumatologie a ortopedie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2005
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů