Přestup tepla v mezifázových kontaktorech
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21220%2F15%3A00234140" target="_blank" >RIV/68407700:21220/15:00234140 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Přestup tepla v mezifázových kontaktorech
Popis výsledku v původním jazyce
Chemické a biochemické výrobní závody často obsahují zařízení s mezifázovým rozhraním kapalina – plyn. Obvykle je v těchto zařízeních dvoufázové proudění tvořeno plynnou disperzí. Přenos hmoty mezi kapalinou a rozdispergovaným plynem je v literatuře dostatečně popsán, ale přestup tepla mezi oběma fázemi vstupujících při různých teplotách stále není dostatečně popsán. V literatuře lze najít informace o přestupu tepla mezi kapalinou a plynem. Přestup tepla je však více zkoumán mezi disperzí plynu a stěnou kolony, případně teplonosným elementem. Málo zkoumanou oblastí je přenos tepla mezi samotnou kapalinou a plynem, kde je nedostatek informací a vzorců pro určení změny teploty v obou proudech a tepelné výměny mezi disperzí plynu pro různé konfigurace použitých zařízení. Aplikovanými případy s přestupem tepla mezi kapalinou a plynem jsou v praxi například absorpční kolony pro výrobu kyselin a bělicí kolony. Hlavní přednosti zařízeních s přestupem tepla mezi kapalinou a bublinkami plynu jsou v dobrém přenosu tepla a hmoty, nenáročnosti zařízení na údržbu, relativně jednoduchou výrobu a nízkou cenu. Z důvodu lepšího pochopení přestupu tepla a hmoty se autoři zaměřují na výzkum zádrže, hydrodynamiky proudění a místního přestupu tepla a hmoty. Dle mnoha autorů hydrodynamika závisí především na velikosti kolony a průtoku plynu. Pro měření součinitele přestupu tepla mezi plynem a kapalinou na experimentálním zařízení byla navržena metodika měření a vyhodnocování na základě nestacionárního přestupu tepla. Model pro vyhodnocení měření objemového součinitele přestupu tepla byl formulován. Měření bylo provedeno pro dva různé typy aerátorů při různých výškách hladiny kapaliny pro různé průtoky plynu a různé hodnoty mimovrstvové rychlosti plynu. Byl experimentálně zjištěn objemový součinitel přestupu tepla, který jak bylo ověřeno se při zvyšující se hladině rychleji roste pro aerátor s více otvory.
Název v anglickém jazyce
Heat transfer in multiphase contactors
Popis výsledku anglicky
Chemical and biochemical companies often contain devices with liquid - gas phase. Typically, two-phase flow is composed of the gas dispersion. Mass transfer between the liquid and dispersed gas is sufficiently described in the literature, but the heat transfer between two phases entering at various temperatures is still not sufficiently described. In the literature you can find information about heat transfer between liquid and gas. Heat transfer is a lot more studied between the gas dispersion and column wall, or a heat transfer element. The heat transfer between the liquid and the gas itself has a lack of information and formulas for determiniation of the temperature change in the two currents and heat exchange between the gas dispersion for the various configurations of the equipment used. Verious cases for heat transfer between liquid and gas can be found, for example, absorption column for the production of acids and bleaching columns. The main advantages of the equipment are in good heat and mass transfer, easy maintenance of equipment, relatively easy manufacturing and low cost. For a better understanding of the heat and mass transfer, the authors focus on local hydrodynamics of fluid flow and heat and mass transfer. According to many authors hydrodynamics depends mainly on the size of the column and the gas flow. For measuring the heat transfer coefficient between gas and liquid, the experimental methodology was designed for a measurement and evaluation under non-stationary heat transfer. The model for the evaluation of measuring volumetric heat transfer coefficient was formulated. Measurements were performed for two different types of aerators at different heights of the liquid level for different gas flow rates and different values of superficial gas velocity. Volumetric heat transfer coefficient was experimentally found, which grows faster for aerator with several holes.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
JP - Průmyslové procesy a zpracování
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů