Optimalizace odsávacího systému mimopecního zpracování oceli s využitím CFD simulací
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21220%2F20%3A00347160" target="_blank" >RIV/68407700:21220/20:00347160 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Optimalizace odsávacího systému mimopecního zpracování oceli s využitím CFD simulací
Popis výsledku v původním jazyce
Zvyšující se požadavky na kvalitu pracovního prostředí v průmyslových prostorech a na účinnost technických zařízení vedou k postupné optimalizaci ventilačních a odsávacích systémů v těžkém průmyslu. Vzhledem ke složitosti řešené problematiky může být při analýze stávajících systémů a návrhu nových technických řešení přínosné využít počítačovou mechaniku tekutin (CFD). Příspěvek se zaměřuje na analýzu a optimalizaci stávajícího odsávacího systému průmyslového provozu mimopecního zpracování oceli (odsávání licí pánve) společnosti ŽĎAS v České republice. Vychází z kombinace experimentálních a výpočetních studií. V příspěvku je demonstrována úprava a nutné zjednodušení výpočetního modelu analyzovaného zařízení, vytvoření numerické sítě a postup CFD simulace se zaměřením na účinnost ventilačního systému. Okrajové podmínky simulace jsou zvoleny na základě experimentálního měření, které bylo provedeno v průmyslovém provozu. V návaznosti na výsledky CFD simulace je navrženo doplnění odsávacího systému digestoří pro lokální odvod znečišťujících látek tak, aby byla zajištěna jeho účinnost a bylo omezeno proudění vzduchu vnitřkem licí pánve, dle požadavku zadavatele studie. Navržené řešení je opět analyzováno pomocí CFD simulace a je ověřena jeho vhodnost. Prezentovaná studie je realizována v rámci projektu podpořeného EU v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Název v anglickém jazyce
Optimization of the Ventilation System of the Steel Processing Ladle Using CFD Simulation
Popis výsledku anglicky
Increasing demands on adequate quality of working environment in heavy industry and on the efficiency of technical equipment are leading to optimization of ventilation systems in industrial plants. Considering the complexity of the issue, the use of Computational Fluid Dynamics (CFD) can be beneficial when analysing existing systems and designing new technical solutions. The paper targets the analysis and optimisation of the existing ventilation system of the industrial steel processing plant in the company ŽĎAS in Czech Republic. It is based on combination of the experimental and computational studies. The paper describes the modification and necessary simplification of the geometric model of the analysed plant, creation of the numerical mesh and CFD simulation focused on the efficiency of the ventilation system. The boundary conditions of the simulation are based on experimental measurement at the site. Following the results of the CFD simulation, it is proposed to supplement the ventilation system by a hood for local extraction of pollutants in order to increase its efficiency and to limit the flow of fresh air through the steel processing ladle, as required by the client. The proposed adjustment is analysed with use of CFD simulation and its suitability is verified. The presented study is implemented within the project supported by the EU within the Operational Program Enterprise and Innovation for Competitiveness.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
20704 - Energy and fuels
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Simulace budov a techniky prostředí 2020
ISBN
978-80-907423-1-4
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
65-71
Název nakladatele
IBPSA-CZ
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
5. 12. 2020
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—