Nástroje pro integrované energetické řízení budov podporující koncept tzv. chytré sítě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21220%2F21%3A00354710" target="_blank" >RIV/68407700:21220/21:00354710 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/68407700:21720/21:00354710
Výsledek na webu
<a href="https://rp5-git.uceeb.cvut.cz/rp5/energyflex" target="_blank" >https://rp5-git.uceeb.cvut.cz/rp5/energyflex</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nástroje pro integrované energetické řízení budov podporující koncept tzv. chytré sítě
Popis výsledku v původním jazyce
Účelem software je využití potenciálu energetické flexibility budov pomocí služby nadřazeného cloudového řízení energeticky významných technických zařízení budov (TZB) reagujících tím tak na požadavky energetické sítě. Software (SW) tvoří aplikace napsaná v jazyce Matlab, která sestává z několika částí. Jednak ze samotného jádra aplikace, které pracuje s predikovanou cenou elektrické energie na energetickém trhu a vypočítává akční zásahy TZB systémů v budově s ohledem právě na flexibilitu, a jednak z různých rozhraní sloužících ke komunikaci mezi daným SW a SW budovy, dále pro stahování informací o vývoji počasí a cen na trhu s elektrickou energií. Výsledkem je SW, který po komunikačním přizpůsobení SW řízené budovy a jejím TZB systémům je schopen povelovat dané systémy tak, aby docházelo k žádoucímu přesunu energetické spotřeby v čase, a tím k flexibilnímu využití energetické kapacity budovy.
Název v anglickém jazyce
Integrated energy management tools for buildings supporting the smart grid concept
Popis výsledku anglicky
The purpose of this software is to utilize building energy flexibility using supervisory cloud-based control system of energy demanding heating, ventilation, air-conditioning (HVAC) systems, and thus reacting to energy grid demands. The software (SW) is formed by an application coded in the Matlab scripting language which consists of several parts. At first, there is an application core itself which processes predicted electricity-market prices and calculates actuators’ values for HVAC building systems with regard to flexibility. At second, there are several application interfaces which serve both for communication between the application and a building management system (BMS) and for downloading information about weather forecast and the electricity-market prices. The result is a SW, which after a communication interface adjustment to the BMS and their HVAC systems is capable to command the systems so that the building energy consumption is shifted within time and thus a building energy capacity is flexibly utilized.
Klasifikace
Druh
R - Software
CEP obor
—
OECD FORD obor
20205 - Automation and control systems
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TK02010164" target="_blank" >TK02010164: Vývoj nástrojů pro optimální energetickou odezvu budov na požadavky chytré sítě a jejich dopad na energetický trh a životní prostředí</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
ASW/36/2021/03
Technické parametry
Software tvoří funkční celek v programovém prostředí Matlab R2020a, do kterého je nutné implementovat funkce pro energeticky flexibilní řízení TZB konkrétní budovy dle definovaných požadavků – typ zařízení, konkrétní limity zařízení a komfortu, perioda zápisu/čtení, případně dynamický model zařízení. Dále je také nutné implementovat komunikaci s daným API budovy. V rámci projektu TA ČR č. TK02010164 vznikly kompletní implementace (případové studie) pro dvě následující budovy: - administrativní budova v ul. Vyskočilova v Praze, - rodinný dům v obci Kladno-Kročehlavy. Vstupem software jsou predikované ceny z energetického trhu (OTE), predikované teploty a hodnoty slunečního osvitu na zvolené délce predikčního horizontu (např. 12 hodin). Dále také aktuální měřené hodnoty zájmových veličin v řízené budově. Výstupem jsou pak hodnoty řídicích signálů pro akční členy TZB.
Ekonomické parametry
Při současných dvousložkových tarifech (vysoký/nízký tarif) je úspora velmi nízká (<3 %), při uvažování budoucích smart grid-dynamických tarifů lze odhadovat úsporu i větší než 10 % jako výsledek odměňování dodavatelem energie za přesun spotřeby v čase ve prospěch obchodního balancování sítě. Výše úspory je velmi závislá na struktuře těchto (v současné době zatím neexistujících) dynamických tarifů - v rámci projektu jsou uvažovány syntetické tarify vycházející z cen na denním trhu (např. Real Time Pricing). Software bude podléhat licenční smlouvě uzavřené mezi jeho vlastníky před koncem projektu TA ČR č. TK02010164, za jehož podpory vznikl.
IČO vlastníka výsledku
68407700
Název vlastníka
České vysoké učení technické v Praze