Porovnání víceúrovňových střídačů s upínácími diodami a plovoucími kondenzátory
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21230%2F09%3A00159535" target="_blank" >RIV/68407700:21230/09:00159535 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Porovnání víceúrovňových střídačů s upínácími diodami a plovoucími kondenzátory
Popis výsledku v původním jazyce
V tomto příspěvku se analyzuje porovnání víceúrovňového střídače s upínacími diodami (DCMI) a víceúrovňového střídače s plovoucími kondenzátory (FCMI). Porovnání rozdilu topologických struktur a strategii řízení jsou představeny. Hlávní problem je stabilizace napěti na kondenzátorech. Spínací stavy a jejich přechody tříúrovňových střídačů umožnuji stabilizace napěti na kondenzátorech v obou typů invertorů, DCMI a FCMI, kde DCMI vyžaduje menší velikost kondenzátorů něž FCMI pro dosažení stejné amplitudykolisaní napětí na kondenzátorech. Nicměné při počtu úrovní (větší něž 3) stabilizace napětí na kondenzátorech není možne. Naopak, střídače s plovoucími kondenzátory umožnují stabilizaci napětí na kondenzátorech pouze s použitím strategie řízení pro jakykoliv počet úrovní. Vyhody a nevyhody DCMI a FCMI se porovnávají pro stejný výstupní výkon. Model prototypů pětíúrovňového střídače s plovoucími kondenzátory je popsán na konci příspěvku.
Název v anglickém jazyce
Comparison of diode clamped and flying capacitor multilevel inverters
Popis výsledku anglicky
This paper analyses a comparison Diode Clamped Multilevel Inverters (DCMI) and Flying Capacitor Multilevel Inverters (FCMI). The comparison of topological structure differences and control strategies is presented. The special focus is paid to balancing of voltages on capacitors. Switching states and their transitions of three-level inverter allow to balance capacitor voltages in both types of inverters, DCMI and FCMI, where DCMI requires less capacitor power size than FCMI to achieve the same capacitorvoltage swinging. However in higher-level DCMI (more than 3) capacitor voltage balancing generally is not able. FCMI control strategy is possible for all level. Advantages and disadvantages of DCMI and FCMI are compared for the same output power. The experimental prototype of five-level FCMI is described at the end of paper.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
JA - Elektronika a optoelektronika, elektrotechnika
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
XXXI. celostátní konference o elektrických pohonech
ISBN
978-80-02-02151-3
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
—
Název nakladatele
Česká elektrotechnická společnost
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Plzeň
Datum konání akce
16. 6. 2009
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—