Komplexní přístup k posuzování osvětlení vnitřních prostoru
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21230%2F12%3A00199708" target="_blank" >RIV/68407700:21230/12:00199708 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Komplexní přístup k posuzování osvětlení vnitřních prostoru
Popis výsledku v původním jazyce
Energetická náročnost a systémy řízení budov jsou dvě skutečné aktuální otázky, které ovlivňují i oblast světelné techniky. Aktuální postupy praktického návrhu osvětlovacích soustav s ohledem na výše uvedená témata jsou na jejich hranicích. Vnitřní osvětlení jako součást projektové dokumentace je určena dvěma samostatnými oddíly. V inženýrské a architektonické části je řešeno denní světlo a v projektu elektrických zařízení je řešeno umělé osvětlení. Konstrukce a hodnocení obou typů systémů osvětlení jezaloženo na dvou různých přístupech. Denní osvětlení je navrženo a vyhodnocováno pomocí faktoru denního světla Dm, umělé osvětlení navrženo a hodnoceno udržovanou osvětleností Em. Z tohoto důvodu návrhy obou systémů osvětlení jsou velmi neslučitelné. Nově navrhovaný koncept se snaží porozumět světlu jako jednomu médiu potřebnému pro provoz budov, které se vztahuje k zdraví, bezpečnosti a výkonu jejich uživatelů, a ke spotřebě energie budovy.
Název v anglickém jazyce
A Comprehensive Approach to Assessing Indoor Lighting
Popis výsledku anglicky
Energy demand and building control systems are two actual topical issues, which affect also the field of lighting technology. Current design practice hints with regards to the above mentioned topics on their borders. Indoor lighting as part of the project documentation is addressed it two separate sections. In civil engineering and architectural part daylighting is solved and in high voltage electrical devices the artificial lighting is solved. Design and evaluation of both types of lighting systems isbased on two different approaches. Daylighing is designed and evaluated by using of daylight factor Dm, artificial lighting is designed and evaluated by maintained illuminance Em. For this reason proposals for both lighting systems is largely incompatible. The newly proposed concept seeks to understand light as one media necessary for operation of buildings that relate to the health, safety and performance of their users, and with energy consumption of a building.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
JE - Nejaderná energetika, spotřeba a užití energie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
IV Lighting Conference of the Visegrad Countries
ISBN
978-80-89275-32-8
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
5
Strana od-do
50-54
Název nakladatele
Kongres management s.r.o.
Místo vydání
Bratislava
Místo konání akce
Bratislava
Datum konání akce
26. 9. 2012
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—