Způsob distribuce pracovního plynu ve výbojové komoře generátoru ozónu.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21230%2F22%3A00362807" target="_blank" >RIV/68407700:21230/22:00362807 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Způsob distribuce pracovního plynu ve výbojové komoře generátoru ozónu.
Popis výsledku v původním jazyce
Testováním generátoru ozónu s jedním tangenciálním vstupem byla navržena optimalizace tvaru aktivní elektrody respektující proudnice pracovního plynu. Metoda je založena na souhlasném trasování pracovního plynu paralelně se stripy elektrodového systému generátoru založeném na dielektrickém bariérovém výboji.
Název v anglickém jazyce
Method of distribution of the working gas in the discharge chamber of the ozone generator.
Popis výsledku anglicky
By testing the ozone generator with one tangential input, the optimization of the active electrode shape respecting the streamlines of the working gas was proposed. The method is based on consistent tracing of the working gas parallel to the strips of the active electrode system of the generator based on the dielectric barrier discharge.
Klasifikace
Druh
Z<sub>tech</sub> - Ověřená technologie
CEP obor
—
OECD FORD obor
10305 - Fluids and plasma physics (including surface physics)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TP01010066" target="_blank" >TP01010066: ProoFOND</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
OPTOZON - TEST
Číselná identifikace
OPTOZON - TEST 1
Technické parametry
Malosériovou výrobou, matematickým modelováním a testováním generátoru ozónu využívajícího aktivní elektrody respektující proudnice pracovního plynu s jedním tangenciálním vstupem byl ověřen princip zániku víru pracovního plynu tvořeného v počátku komory generátoru ozónu a jeho postupný přechod do axiálního proudění. Navržený princip využívá přesné optimalizace přechodu tangenciálního a axiálního proudění pracovního plynu, kterým byl v konkrétním případě vzduch. Experimentálně bylo ověřeno, že vhodným výběrem materiálu elektrody a optimalizací tvaru elektrody a prouděním pracovního plynu lze dosáhnout výrazného zvýšení koncentrace O3. Pomocí provedených experimentů bylo zjištěno, že vhodným materiálem elektrody lze zvýšit koncentraci generovaného ozónu až o 20 % a optimalizace proudění, kterou se výrobci běžně dostupných generátorů nezabývají, může přinést další zlepšení.
Ekonomické parametry
Klíčový postup výroby: 1. Stanovení technických a ekonomických cílů provozovaného generátoru. 2. Vytvoření návrhu proudění pracovního plynu uvnitř komory zvoleného válcového generátoru ozonu. 3. Volba vhodného průtoku pracovního plynu a jeho typu. 4. Volba vhodného generátoru pracovního plynu. 5. Optimalizace délky aktivní elektrody vůči zvolenému zdroji VN. 6. Na základě simulace proudění pracovního plynu komorou, volba podílu příčné a podélné části motivu aktivní elektrody generátoru ozonu. 7. Instalace vhodného typu chlazení celého generátoru a jeho aktivních částí. 8. Instalace pomocných NN obvodů - řízení, externí ventilace, monitorování. 9. Kompaktní pouzdření a zajištění možnosti bezpečného provozu (elektrické a elektronické bezpečnostní prvky).
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
68407700
Název vlastníka
České vysoké učení technické v Praze
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—