Difrakční analýza mřížkových deformací polykrystalických materiálů s přednostní orientací
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21340%2F18%3A00325492" target="_blank" >RIV/68407700:21340/18:00325492 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://dspace.cvut.cz/handle/10467/78613" target="_blank" >https://dspace.cvut.cz/handle/10467/78613</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Difrakční analýza mřížkových deformací polykrystalických materiálů s přednostní orientací
Popis výsledku v původním jazyce
Předložená disertační práce se zabývá experimentálním studiem textur a stanovením makroskopických zbytkových napětí v texturovaných materiálech. Určení stavu zbytkové napjatosti a přednostní orientace v pevných látkách rentgenovou popř. elektronovou difrakcí za účelem optimalizace užitných vlastností je příkladem fyzikálního inženýrství, tedy aplikaci fyzikálních metod k řešení inženýrské problematiky. Většina doposud v praxi využívaných metod difrakčních měření a algoritmů výpočtu zbytkových napětí předpokládá izotropní (netexturovaný) polykrystalický materiál. Vzhledem k relativně častému výskytu textury nejen v kovových materiálech, je více než žádoucí mít k dispozici metodu, postup a případně též výpočetní program pro korektní určení makroskopických zbytkových napětí. Jelikož je význam textury, vzhledem k anizotropii vlastností, v průmyslové oblasti značný, je výhodné nejenom její určení, ale i popis. S ohledem na obecný trend redukovat hmotnost výrobků se hledají materiály (např. vícefázové), které jsou lehčí a přitom jejichž užitné vlastnosti jsou lepší než u stávajících materiálů. V případě vícefázového materiálu je důležité zjistit mechanismus interakce mezi jednotlivými fázemi. Hlavní náplň této práce bylo navrhnout model a následně algoritmus na výpočet makroskopických zbytkových napětí v texturovaných materiálech. K porozumění mechanismu vzniku zbytkových napětí byla detailně popsána a kvantifikována textura a austeniticko-feritická interakce během tváření.
Název v anglickém jazyce
Diffraction Analysis of Lattice Deformation of Polycrystalline Materials with Preferred Orientation
Popis výsledku anglicky
The Ph.D. thesis represents the experimental study of preferred orientations and determination of macroscopic residual stresses of textured materials. Determination of the residual stress state and preferred orientation in solid states by the means of X-ray or electron diffraction, for the purpose of optimization of utility properties, is an example of physical engineering, so application of physical methods for solving engineering tasks. The majority of hitherto practically used diffraction measurements methods and algorithms for residual stress calculation assume case of isotropic (non-textured) polycrystalline material. Due to the comparatively frequent existence of preferred orientation, not only in metals, it is more that desirable to have at disposal a method, procedure and even a computation algorithm for proper and correct residual stresses determination. Because of importance of texture in the industry branches, due to anisotropic properties, not only determination but also description of texture are very important. With regard to the general trend reduce the weight of the products; the materials are replaced by the lighter materials, whose properties are better, e.g. multi-phase materials. In the case of multi-phase material, the interaction mechanisms between the individual phases is appropriate to investigate. The main content of this thesis was to put forward a model and subsequently an algorithm for calculation of residual stresses of textured materials. Nevertheless, for understanding of residual stress generation, the texture and austenitic-ferritic interaction during mechanical working were detailed described and quantified.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10302 - Condensed matter physics (including formerly solid state physics, supercond.)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů