Účinnost značení nanočástic hydroxyapatitu a oxidu titaničitého Ga-68 v závislosti na pH
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21340%2F20%3A00345378" target="_blank" >RIV/68407700:21340/20:00345378 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Účinnost značení nanočástic hydroxyapatitu a oxidu titaničitého Ga-68 v závislosti na pH
Popis výsledku v původním jazyce
Nanočástice hydroxyapatitu a oxidu titaničitého značené 68Ga se ukazují jako perspektivní materiál pro využití v radiofarmacii, kde mohou být využity jako součást teranostického systému na bázi nanomateriálů. Z tohoto důvodu je nutné najít vhodné prostředí, jak z hlediska nejvyššího výtěžku značení, ale i z pohledu využití v medicíně. Pro značení byl použit eluát 68Ga o aktivitě 10-20 MBq z generátoru Galli Ad. Pro variaci pH prostředí byl použit acetátový, Britton-Robinsonův, citrátový a fosfátový pufr o různých pH. Značení nanočástic hydroxyapatitu 68Ga bylo provedeno v rozmezí pH od 3 do 8, značení nanočástic TiO2 v rozmezí od 1 do 8. Inkubace značených nanočástic probíhala při 90 °C a stálém míchání po dobu 30 min. Výstupem byla závislost účinnosti značení na pH prostředí. Nejvyšších výtěžků značení bylo dosaženo pro hydroxyapatit v acetátovém pufru s pH 5,5 a pro oxid titaničitý v acetátovém pufru s pH 5, kdy tyto výtěžky byly více než 95 %. Byly určeny optimální podmínky pro značení nanočástic hydroxyapatitu a oxidu titaničitého, které jsou dobře použitelné pro možné následující medicinální využití.
Název v anglickém jazyce
PH-dependent labeling efficiency of hydroxyapatite and titanium dioxide nanoparticles with Ga-68
Popis výsledku anglicky
68Ga-labeled hydroxyapatite and titanium dioxide nanoparticles are proving to be a promising material for use in radiopharmacy, where they can be used as part of a nanomaterial-based teranostic system. For this reason, it is necessary to find a suitable environment, both in terms of the highest yield of labeling, but also in terms of use in medicine. A 68Ga eluate with an activity of 10-20 MBq from a Galli Ad generator was used for labeling. Acetate, Britton-Robinson, citrate and phosphate buffers of different pH were used to vary the pH of the medium. Labeling of 68Ga hydroxyapatite nanoparticles was performed in the pH range from 3 to 8, labeling of TiO2 nanoparticles in the range from 1 to 8. Incubation of the labeled nanoparticles was performed at 90 ° C and constant stirring for 30 min. The output was the dependence of the labeling efficiency on the pH of the environment. The highest labeling yields were obtained for hydroxyapatite in acetate buffer pH 5.5 and for titanium dioxide in acetate buffer pH 5, where these yields were more than 95%. Optimal conditions for labeling hydroxyapatite and titanium dioxide nanoparticles have been determined, which are well suited for possible subsequent medical use.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10402 - Inorganic and nuclear chemistry
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů