Testing of fluoride target matrices for 26Al determination
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21340%2F21%3A00353082" target="_blank" >RIV/68407700:21340/21:00353082 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
slovinština
Název v původním jazyce
TESTOVÁNÍ FLUORIDOVÝCH TERČOVÝCH MATRIC PRO STANOVENÍ 26AL METODOU AMS
Popis výsledku v původním jazyce
V rámci výzkumu terčových matric pro urychlovačovou hmotnostní spektrometrii (AMS) bylo testováno použití fluoridových materiálů pro stanovení kosmogenního izotopu hliníku, 26Al, které má praktické využití pro stanovení stáří meteoritů a hornin, v astronomii pro mapování věku hvězd či v paleoklimatických studiích pro datování polárního ledu [1]. Tento kosmogenní radionuklid s dlouhým poločasem rozpadu je metodou AMS běžně stanovován v poměru vůči stabilnímu izotopu 27Al v matrici Al2O3. Fluoridové terčové matrice mají značný potenciál vzhledem k možnostem dosažení vyšších hodnot iontových proudů oproti běžně používaným oxidickým matricím. Pro jejich otestování byl připraven materiál na bázi kryolitu (Na3AlF6), který byl analyzován systémem AMS MILEA v Laboratory of Ion Beam Physics, ETH Zürich, a to jednak ve směsi s PbF2 z důvodu zvýšení iontových proudů a MgF2 pro odhalení tvorby molekulárních iontů isobarického 26Mg. Dle provedených hmotnostních skenů byl určen nejintenzivnější proudový pík obsahující hliník, 27AlF4-, jemuž odpovídá relativní molekulová hmotnost 103 AMU. Ten byl následně injektován do urychlovače a pomocí Faradayových detektorů ve vysokoenergetické části byly zjištěny hodnoty iontových výtěžků měřených matric. Signál 26Al2+byl detekován plynovým ionizačním detektorem, jehož měření však bylo zatíženo interferencí hořčíku.
Název v anglickém jazyce
Testing of fluoride target matrices for 26Al determination
Popis výsledku anglicky
In the framework of research on target matrices for accelerator mass spectrometry (AMS), the use of fluoride materials for the determination of the cosmogenic aluminium isotope, 26Al, has been tested, which has practical applications in meteorite and rock age determination, in astronomy for mapping the age of stars, and in paleoclimatic studies for polar ice dating [1]. This cosmogenic radionuclide with a long half-life is commonly determined by AMS in relation to the stable isotope 27Al in the Al2O3 matrix. Fluoride target matrices have considerable potential due to the possibility of achieving higher ion current values compared to the commonly used oxide matrices. To test them, a cryolite-based material (Na3AlF6) was prepared and analyzed by the AMS MILEA system at the Laboratory of Ion Beam Physics, ETH Zurich, both in mixture with PbF2 to increase the ion currents and MgF2 to reveal the formation of molecular ions of isobaric 26Mg. According to the mass scans performed, the most intense current peak containing aluminium, 27AlF4-, was determined, corresponding to a relative molecular weight of 103 AMU. This was subsequently injected into the accelerator and the ion yields of the measured matrices were determined using Faraday detectors in the high energy section. The 26Al2+ signal was detected by a gas ionization detector, but the measurement was burdened by magnesium interference.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10400 - Chemical sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů