Industriální topografie - Industriální topografie České republiky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21450%2F15%3A00221655" target="_blank" >RIV/68407700:21450/15:00221655 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.industrialnitopografie.cz/" target="_blank" >http://www.industrialnitopografie.cz/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Industriální topografie - Industriální topografie České republiky
Popis výsledku v původním jazyce
Industriální topografie České republiky je dlouhodobým badatelským projektem Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT v Praze. Internetové databázové rozhraní umožňuje metodické zpracovávání, uchovávání, propojování a vyhodnocování probíhajících plošných a tematických výzkumů VCPD a širokého okruhu spolupracovníků. Struktura je založena na vrstevnatém provazování shromážděných dat, zobrazování v širším společensko-hospodářském a geografickém kontextu, s důrazem na protnutí roviny historických souvislostí a současného respektive budoucího potenciálu průmyslového dědictví. Jádro topografického vyhodnocování průmyslového dědictví České republiky představují specializované mapy, jejichž struktura nabízí vzájemné kvantitativní i kvalitativní porovnávání staveb v území. Syntetická mapa umožňuje zobrazit objekty = body v kraji; ze souboru vyčlenit průmyslové odvětví (např. pivovary, cukrovary, mosty apod.) a záznamy porovnat s ohledem na jejich stav nebo potenciál (např. vyzdvihnout konverze, kulturní památky, atraktivní turistické cíle atd.). Druhou klíčovou rovinu Industriální topografie tvoří Databáze objektů, jejíž struktura vychází z důkladně formulované a cizelované metodiky terénních a archivních průzkumů VCPD, opakovaně ověřované a konzultované na úrovni ČR i mezinárodní. Základní a pro účely průzkumu stavebního dědictví přirozená forma záznamu (identifikační údaje, historie a současný stav, zdroje a literatura, fotografie a přílohy, metadata) je doplněna o široké možnosti obecných vazeb (stránky obcí a měst, Národního památkového ústavu, Databáze osobností VCPD atd.) a detailní informace ve formě specifických internetových odkazů. Databázi objektů doplňuje Databáze osobností (architekti, stavebníci, stavební firmy), která dodává průzkumu nezbytný rozměr hospodářských a společenských dějin; a Databáze referenčních zahraničních i českých příkladů nového využití průmyslového dědictví.
Název v anglickém jazyce
Czech Republic Industrial Topography
Popis výsledku anglicky
Industrial topography of the Czech Republic is a long-term scholarly project of the Research Centre for Industrial Heritage FA CTU in Prague. The web database interface allows methodical topography industrial processing, storage, networking and ongoing evaluation and thematic research area VCPD a wide range of collaborators. Its structure is based on data collected layered interlacing, with emphasis on the intersection plane of historical context and current or future potential industrial heritage. The core of the topographic evaluation of the industrial heritage are specialized maps, the structure allows for mutual comparison of quantitative and qualitative records in databases. Synthetic map allows you to view all records = points in the county of database objects; set aside from this particular type of industry (eg. breweries, sugar refineries, bridges, etc.) and compare the records with regard to their condition or potential (for example to highlight conversions, listed buildings, buildings in the risk, attractive tourist destinations, etc.). The second key industrial level topography database consists of objects whose structure is based on a carefully formulated and chased the methodology of field surveys and archival VCPD repeatedly audited and consulted at the national level and international level. Basic research and for building a natural form of heritage record (identification data, history and current status, resources and literature, photos and attachments, metadata) is complemented by a wide range of general links (websites of towns and villages, the National Heritage Institute, Database VCPD personalities etc.) and detailed information in the form of specific references or links. Buildings complements Database of personalities (architects, builders, construction companies), which provides research essential dimension of economic and social history; and reference Database of European and Czech examples of the new use of industrial heritage.
Klasifikace
Druh
N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DF11P01OVV016" target="_blank" >DF11P01OVV016: Industriální topografie České republiky - nové využití průmyslového dědictví jako součásti národní a kulturní identity. Územní analýza a metodika vyhodnocení v kontextu evropských přístupů z hlediska kulturního, ekonomického a sociálního potenciálu.</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
NAKI DF11P01OVV016 mapa
Číslo předpisu
—
Technické parametry
Specializované mapy a databáze s odborným obsahem jsou volně dostupné (po registraci uživatele) na internetové adrese www.industrialnitopografie.cz. Přístup je možný prostřednictvím běžných internetových prohlížečů. Provoz je zajištěn v rámci serveru ČVUT, automatické zálohy probíhají také na vysokokapacitní disky na pracovišti VCPD FA ČVUT.
Ekonomické parametry
Specializované mapy a databáze s odborným obsahem slouží na veřejně přístupné internetové adrese www.industrialnitopografie.cz především pro plošné vyhodnocování průmyslového dědictví České republiky, tj. zejména pro veřejnou správu a rozhodovací procesy, ale také pro badatele, pedagogy a laické zájemce. Industriální topografie zaujímá podstatnou roli i v širokém procesu osvěty a popularizace průmyslového dědictví. Z dlouhodobých uživatelů lze jmenovat především Národní památkový ústav, Národní technické muzeum, veřejnou správu na úrovni krajů i obcí, regionální historiky a muzejní pracovníky, vysoké školy technického a architektonického zaměření, média, místní komunity a občanská sdružení, ale i amatérské obdivovatele průmyslového dědictví. Specializované mapy a databáze s odborným obsahem podléhají schvalovacímu oponentnímu řízení MK ČR, které bylo zahájeno po dokončení projektu v prosinci 2014. LIcenční smlouvy byly uzavřeny s vybranými pracovišti krajské státní správy, Národním památkovým ústavem atd.
Označení certifikačního orgánu
—
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů