Cvičení z urbanismu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21450%2F19%3A00335647" target="_blank" >RIV/68407700:21450/19:00335647 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://dx.doi.org/10.14311/BK.9788001066119" target="_blank" >http://dx.doi.org/10.14311/BK.9788001066119</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.14311/BK.9788001066119" target="_blank" >10.14311/BK.9788001066119</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Cvičení z urbanismu
Popis výsledku v původním jazyce
Tato publikace si klade za cíl představit výuku urbanismu na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Soustředí se na cvičení k předmětům Urbanismus – Prostředí a Urbanismus – Navrhování. Předmět Urbanismus – Prostředí studenti absolvují ve druhém ročníku bakalářského studia a je to jejich první setkání s touto disciplínou. Výuka je členěna na dvouhodinové přednášky, které jsou určeny pro celý ročník, a cvičení pro skupiny 24 studentů. Garantem předmětu je Ing. arch. Jan Sedlák. Cvičení má dva cíle. Prvním je seznámení s analýzami a postupy, pomocí kterých lze nahlížet na prostorové aspekty vystavěného prostředí města. Tyto analýzy vycházejí z britské školy Urban Morphology, teorie Space Syntax a konceptu Open Building, který formuloval John Habraken. Druhým cílem cvičení je na příkladu města – v našem případě Prahy – popsat a porovnat základní urbánní typologie. Studenti by si měli odnést znalosti o prostorových parametrech konkrétních čtvrtí s tím, že tyto čtvrti současně zastupují frekventovaný typ zástavby. Předmět Urbanismus – Navrhování absolvují studenti v prvním ročníku magisterského studia. Garantem předmětu je prof. Ing. arch. Jan Jehlík. Cílem cvičení je aplikovat získané informace z přednášek, ale i ostatních relevantních předmětů při návrhu menší obce. Studenti pracují se strukturou zástavby, která odpovídá konkrétní obci v České republice. Jiné informace o území nemají. Při návrhu je žádoucí, aby studenti postupovali podle hledisek a s využitím nástrojů, které si osvojili v předmětu Urbanismus – Prostředí. V měřítku urbanismu je to první setkání studentů se zadáním tak velkého rozsahu, kde se promítá velké množství aspektů, které musí vzít v úvahu. Patří sem určení zastavěné části obce, definování centra, určení hlavních komunikačních tepen obce včetně jejího propojení s okolními městy nebo vesnicemi i představení idey charakteru vybraných částí řešené obce. Tato základní průprava studenty připravuje na pokročilá zadání v urbanistickém ateliéru.
Název v anglickém jazyce
Urban Practices
Popis výsledku anglicky
Tato publikace si klade za cíl představit výuku urbanismu na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Soustředí se na cvičení k předmětům Urbanismus – Prostředí a Urbanismus – Navrhování. Předmět Urbanismus – Prostředí studenti absolvují ve druhém ročníku bakalářského studia a je to jejich první setkání s touto disciplínou. Výuka je členěna na dvouhodinové přednášky, které jsou určeny pro celý ročník, a cvičení pro skupiny 24 studentů. Garantem předmětu je Ing. arch. Jan Sedlák. Cvičení má dva cíle. Prvním je seznámení s analýzami a postupy, pomocí kterých lze nahlížet na prostorové aspekty vystavěného prostředí města. Tyto analýzy vycházejí z britské školy Urban Morphology, teorie Space Syntax a konceptu Open Building, který formuloval John Habraken. Druhým cílem cvičení je na příkladu města – v našem případě Prahy – popsat a porovnat základní urbánní typologie. Studenti by si měli odnést znalosti o prostorových parametrech konkrétních čtvrtí s tím, že tyto čtvrti současně zastupují frekventovaný typ zástavby.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
60402 - Architectural design
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů