Pohled na současné komplikace veličin v radiační ochraně
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21460%2F22%3A00362695" target="_blank" >RIV/68407700:21460/22:00362695 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pohled na současné komplikace veličin v radiační ochraně
Popis výsledku v původním jazyce
Cíl: Cílem příspěvku je zrekapitulovat některé problémy a nekonzistence související s používáním současného systému veličin a jednotek v radiační ochraně a navrhnout možné řešení dané komplikované situace. Ta je do určité míry způsobena různým přístupem ve vyjádření stochastických a deterministických účinků ozáření na člověka. Metoda: Situace v oblasti kvantifikace ozáření osob při využívání radiačních a jaderných technologií se neustále vyvíjela ve snaze najít stále lepší a lepší vztah mezi radiologickými účinky a veličinami, které by odpovídaly míře tohoto poškození. Postupně se dospělo k rozlišení míry postižení charakterizujících stochastické účinky a deterministické účinky (tkáňové reakce), kde se však ještě poměrně často mezi veličinami a jednotkami pro tyto účely důsledně nerozlišuje. Vývoj v této oblasti je analyzován zejména na základě příslušných publikací ICRP, ICRU, IAEA a některých dalších materiálů a návrhů expertních sdružení. Je zde vidět řada nesrovnalostí především v postižení celotělového ozáření v důsledku externího a vnitřního ozáření, jakož i specifické charakterizaci míry ozáření při nízkých a vysokých dávkách. Tyto nedůslednosti se přímo či nepřímo promítají i do monitorování příslušných veličin. Výsledky: Na základě hodnocení situace v minulosti a současného stavu je možné vyvodit některé závěry, které jednoznačně odrážejí současné problémy v této oblasti, zejména pokud jde o zbytečně velký počet veličin v radiační ochraně používaných v praxi. Jejich experimentální stanovení je u některých těchto veličin v podstatě nemožné vzhledem k jejich komplikované definici a vymezení. Z tohoto pohledu se jeví potřeba soustředit se v radiační ochraně především na spolehlivé stanovení omezeného počtu měřitelných veličin. Další veličiny by se mohly i nadále používat, ale sloužily by zejména pro výzkumné a vědecké účely. Závěr: Celkově lze konstatovat, že současná situace v radiační ochraně ohledně veličin se stává neudržitelnou. Proto bude zřejmě účelné omezit počet veličin používaných v praxi a ponechat zbývající veličiny spíše pro vědecké aplikace a použití v některých specifických oblastech (zejména v lékařských aplikacích). Rovněž bude žádoucí důsledněji propracovat systém veličin pro kvantifikaci deterministických účinků s přihlédnutím ke stavu, který je v této oblasti při kvantifikaci rizika pří nízkých úrovních ozáření.
Název v anglickém jazyce
A Look at the Current Complications of Quantities in Radiation Protection
Popis výsledku anglicky
Aim: The purpose of this paper is to summarise some problems and inconsistencies related to the current system of quantities and units in radiation protection and to propose a possible solution to the current complicated situation. This is mainly due to the different approaches in describing the stochastic and deterministic effects of radiation on the population, workers, and patients undergoing radiological examination or radiotherapy treatment. Method: The situation in quantifying the exposure of people using radiation and nuclear technologies has been constantly evolving in order to find a better relationship between radiological effects and quantities corresponding to the magnitude of these effects. The degree of impairment characterising stochastic effects and deterministic effects (tissue reactions) has been gradually distinguished; however, there is often no consistent distinction between quantities and units for these two situations. Developments on these topics are mainly analysed on the basis of relevant publications of the ICRP, ICRU, IAEA and some other materials and proposals from researchers or other professional associations. Some inconsistencies appear here, especially in the inclusion of whole-body exposure to external and internal radiation and in the specific characterisation of radiation levels at low and high doses. These inconsistencies are directly or indirectly reflected in the monitoring of the relevant quantities. Results: Based on past and present situations, some conclusions can be drawn that clearly reflect the existing problems in this field, especially when it comes to an unnecessarily large number of quantities in radiation protection that are used in practise today. The adequate experimental determination of some of these quantities is practically impossible due to their complicated definition and assignment. From this point of view, it is urgently necessary to concentrate primarily on the reliable determination of a limited number of measurable quantities in radiation protection. Other quantities could still be used, but would mainly serve research and scientific purposes. Conclusions: Overall, it can be stated that the current situation in radiation protection is becoming untenable in terms of quantities. It would therefore be desirable to limit the number of quantities used in practise and leave the remaining quantities rather for scientific applications and use in some specific fields (especially medicine). It would also be desirable to develop a more coherent system of quantities for quantifying deterministic effects, taking into account the state of the art in this field in quantifying risk at low levels of exposure.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10304 - Nuclear physics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů