Rekonstrukce cenných betonových mostních objektů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21610%2F22%3A00362358" target="_blank" >RIV/68407700:21610/22:00362358 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Rekonstrukce cenných betonových mostních objektů
Popis výsledku v původním jazyce
Památkový postup se zabývá výběrem a ověřením vhodnosti sanačních postupů betonových konstrukcí obloukové části Libeňského mostu (V009) především rekonstrukcí prefabrikovaných prvků zábradlí a také možnostmi opravy defektů menšího rozsahu. Předkládaný památkový postup je rozdělen do tří celků. Prvním je materiálový průzkum. Následuje výroba repliky části zábradlí a třetí částí je restaurování originálního prefabrikovaného dílce. Památkový postup řeší téma rekonstrukce nenosných betonových prvků historických mostů. Část postupu se hlouběji věnuje složení vysprávkové směsi a doplňování menších defektů na originálních částech. Vzhledem k povaze a architektonickému významu objektu je v postupu projevená snaha o akceptování nejen technických hledisek, ale i estetických, jak je běžné u kulturních stavebních památek. Předkládaný památkový postup je zpracován na základě poznatků zanesených v dokumentu: „Stanovení zatížitelnosti Libeňského mostu V009 a zhodnocení jednotlivých prvků konstrukce, ve smyslu proveditelnosti, použitelnosti, životnosti nebo případného zásahu Příloha 4 zprávy 04 REKONSTRUKCE A HODNOCENÍ SANAČNÍCH METOD“ vypracované Kloknerovým ústavem ČVUT v Praze Ing. Vítězslavem Vackem, CSc. a kolektivem spolupracovníků.
Název v anglickém jazyce
Reconstruction of valuable concrete bridge structures
Popis výsledku anglicky
The heritage procedure deals with the selection and verification of the suitability of remediation procedures of the concrete structures of the arched part of the Libeň Bridge (V009), especially the reconstruction of the prefabricated elements of the railings and the possibilities of repairing defects smaller scale defects. The presented conservation procedure is divided into three units. The first is Material survey. This is followed by the manufacture of a replica of a part of the railing and the third part is the restoration of the original prefabricated part. The conservation procedure addresses the topic of reconstruction of non-load-bearing concrete elements of historic bridges. Part of the procedure is looks in depth at the composition of the mortar mix and the filling of minor defects in the original parts. Given the nature and architectural significance of the structure, the the procedure shows an attempt to accept not only technical aspects but also aesthetic ones, as is common in cultural monuments. The proposed conservation practice is has been prepared on the basis of the knowledge contained in the document 'Determination of the load-bearing capacity of the Libeň Bridge V009 and the assessment of the individual elements of the structure, in the sense of feasibility, serviceability, durability or possible intervention Annex 4 of Report 04 RECONSTRUCTION AND EVALUATION OF REMEDIATION METHODS" prepared by Klokner Institute of CTU in Prague Ing. Vítězslav Vacko, CSc. and the team collaborators.
Klasifikace
Druh
N<sub>pam</sub> - Památkový postup
CEP obor
—
OECD FORD obor
20102 - Construction engineering, Municipal and structural engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DG20P02OVV005" target="_blank" >DG20P02OVV005: Technologie a postupy pro ochranu historických betonových mostů</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
DG20P02OVV005-1
Číslo předpisu
DG20P02OVV005-1
Technické parametry
Cílem předloženého památkového postupu je ověřit na referenčním zásahu způsob opravy betonové části zábradlí Libeňského mostu, který by splňoval v maximální možné míře podmínky pro sanaci betonových konstrukcí a zároveň byl proveden v intencích restaurátorských zásahů obvyklých na památkově chráněných předmětech z betonu. Při rekonstrukci a restaurování této části zábradlí byla použita technika úpravy povrchu, která by do budoucna mohla být cestou k efektivní ochraně bez výrazných estetických rozdílů.
Ekonomické parametry
Nejsou stanoveny.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo kultury České republiky, Maltézské náměstí 1, 118 00 Praha 1
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů