Vztah finančního sektoru a reálné ekonomiky s ohledem na technologické bubliny
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21630%2F16%3A00308321" target="_blank" >RIV/68407700:21630/16:00308321 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vztah finančního sektoru a reálné ekonomiky s ohledem na technologické bubliny
Popis výsledku v původním jazyce
V článku jsme se zabývali faktory, které ovlivňují výnosnost finančních aktiv na základě spotřebního modelu CAPM. Vyzdvihli jsme přednosti a nevýhody modelu, které vyplynuly na základě v současnosti již bohatého empirického výzkumu dané problematiky. Na základě úvah o dopadech technologických šoků a technologických revolucí do staré a do nové ekonomiky jsme průřezově otestovali vliv technologického pokroku na finanční aktiva. Sledovaný časový horizont jsme zvolili od roku 1995 do roku 2015 na datech z české ekonomiky. Technologický pokrok je odvozen na bázi tzv. Sollowových residuí na bázi vývoje reálného HDP. V empirické analýze jsme představili dopad technologického pokroku na vývoj výnosnosti devizových aktiv i na dopad výnosnosti akcií. Velmi překvapivým závěrem je, že dopad na devizová aktiva je okamžitý, zatímco dopad na akciová aktiva je zpožděný o tři roky.
Název v anglickém jazyce
The relationship between the real economy and financial sector regarding technological bubbles
Popis výsledku anglicky
In this article we examined the factors that affect the profitability of financial assets based on consumer CAPM. We highlighted the advantages and disadvantages of the model that emerged based on currently already extensive empirical research on the issue. Based on the considerations about the impact of technological shocks and technological revolutions of the old and the new economy across the board, we tested the effect of technological progress on financial assets. The time horizon we chose from 1995 to 2015 using data from the Czech economy. Technological progress is derived based on the so-called. Sollowových residuals based evolution of real GDP. In the empirical analysis we presented the impact of technological progress on the development of return on foreign currency assets and the impact on the profitability of the shares. Very surprising conclusion is that the impact on foreign exchange assets is immediate, while the impact on the stock of the asset is delayed for three years.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AE - Řízení, správa a administrativa
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Ekonomika a management
ISSN
1802-8934
e-ISSN
—
Svazek periodika
2016
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
1-10
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—