Monitorovací systém propojující různé metody měření pro sledování mostní konstrukce
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21720%2F23%3A00370699" target="_blank" >RIV/68407700:21720/23:00370699 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Monitorovací systém propojující různé metody měření pro sledování mostní konstrukce
Popis výsledku v původním jazyce
Funkční vzorek monitorovacího systému umožňuje sběr a bezdrátový přenos dat ze snímačů přetvoření a teploty umístěných v mostní konstrukci. Funkční vzorek se uplatňuje při dlouhodobém monitoringu pro kontrolu statického chování konstrukce i při krátkodobém monitoringu pro dynamická měření. Jedná se o systém měření pomocí optických vláknových senzorů, strunových tenzometrů a senzorů dráhy, který je novinkou v oblasti monitoringu mostních konstrukcí.
Název v anglickém jazyce
A monitoring system connecting different measurement methods for monitoring the bridge structures
Popis výsledku anglicky
The functional sample of the monitoring system enables the collection and wireless transmission of data from strain and temperature sensors located in the bridge structure. The functional sample is used for long-term monitoring to check the static behavior of the structure as well as for short-term monitoring for dynamic measurements. It is a measurement system using optical fiber sensors, string strain gauges and path sensors, which is a novelty in the field of monitoring bridge structures.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20101 - Civil engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/CK03000219" target="_blank" >CK03000219: Pokročilý cloudový systém pro monitoring mostních konstrukcí za pomoci optických vláken</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
FVZ/36/2023/09
Číselná identifikace
TD-FVZ/36/2023/09
Technické parametry
Funkční vzorek řídícího systému se skládá z několika typů senzorů, ústředen, průmyslového pc a dalších elektronických komponentů pro měření a bezdrátový přenos dat. V předem určených sedmi řezech mostní konstrukce jsou instalovány optické vláknové senzory a strunové tenzometry, které bodově monitorují přetvoření a teplotu. Přívodní kabely od optických vláknových senzorů a kabeláž strunových tenzometrů jsou v každé lokaci vyvedeny do revizní šachty umístěné v římse mostu. Zde jsou jednotlivé optické kabely od senzorů svedeny do malých optických rozvaděčů, ve kterých jsou navařeny na optický kabel. Ke každému řezu je přiveden vlastní optický kabel s více žilami, který je vždy sveden do pasivního optického rozvaděče v opěře č. 1. Pasivní optický rozvaděč je napojen na měřící ústřednu tzv. FBGuard. Kabeláž tenzometrů je z části vedena do ústředny umístěné v opěře 1 a z části do druhé ústředny umístěné v opěře 9. Data z ústředny v opěře 9 jsou optickým kabelem vedena přes celý most do rozvaděče v opěře 1. Odtud jsou přes internet data z optických snímačů i tenzometrů přenášena na cloudové úložiště a dále zpracována.
Ekonomické parametry
Projekt podléhá obchodnímu tajemství.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
68407700
Název vlastníka
České vysoké učení technické v Praze
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—