ŽÍT SVŮJ VLASTNÍ ŽIVOT
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28150%2F14%3A43871877" target="_blank" >RIV/70883521:28150/14:43871877 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
ŽÍT SVŮJ VLASTNÍ ŽIVOT
Popis výsledku v původním jazyce
Podle demografických údajů lidská populace stárne a v souvislosti s prodlouženým stářím se zvyšuje také počet lidí s demencí. Péče o seniory se tak stává náročnější, jsou kladeny vyšší požadavky na odbornost ošetřujícího personálu, a to nejen v nemocnicích, ale také v sociálních zařízeních a v domácí péči. Cílem péče je udržet soběstačnost seniorů a kvalitu života v takové míře, aby byli schopni žít plnohodnotný život. Inovativním přístupem v poskytování péče pacientům trpících demencí je uplatňování Psychobiografického modelu podle Erwina Böhma. Dosavadní způsoby poskytování péče byly zaměřeny především na uspokojování biologických potřeb a ošetřovatelské intervence. Ve sdělení poukazujeme na výhody biografického modelu, který umožňuje ošetřujícímu personálu a jeho rodině porozumět klientovi a zvolit adekvátní péči, která vede ke zvýšení kvality života.
Název v anglickém jazyce
LIVING ONE´S OWN LIFE
Popis výsledku anglicky
According to the demographic data, human population is aging and in the context of longer old age also the number of people with dementia increases. Caring for the elderly is becoming more demanding, higher demands are laid upon the nursing staff expertise, not only in hospitals but also in social institutions and in home care. The goal of the care is to keep seniors´ self-sufficiency and quality of life to such an extent that they are able to live a fully-fledged life. An innovative approach, used in providing care to patients with dementia, is the psychobiographical care model devised by Prof. Erwin Böhm. The hitherto methods of providing care have focused primarily on satisfying biological needs and on nursing interventions. The article highlights the advantages of the psychogiographical care model, which allows the medical staff and the family to understand the client and to choose adequate care resulting in improvement of his/her quality of life.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
AN - Psychologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Rodina - zdravie - choroba
ISBN
978-80-8084-778-4
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
201-206
Název nakladatele
VERBUM
Místo vydání
Ružomberok
Místo konání akce
Ružomberok
Datum konání akce
27. 3. 2014
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—