Možnosti intervenování zdravotně sociálních pracovníků v péči o pacienta s akutním iktem
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28150%2F16%3A43874695" target="_blank" >RIV/70883521:28150/16:43874695 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Možnosti intervenování zdravotně sociálních pracovníků v péči o pacienta s akutním iktem
Popis výsledku v původním jazyce
Cévní mozkové příhody jsou ve vyspělých i rozvojových zemích druhou nejčastější příčinou smrti; a dále pak nejčastější příčinou invalidity lidí středního a vyššího věku. Pouze cca 30 % pacientů je po 3 měsících plně soběstačných či s minimálním neurologickým deficitem. V ČR kolísá roční výskyt okolo 300 případů na 100 000 obyvatel. Aby bylo možné předejít tomuto akutnímu a závažnému stavu je nutné zkvalitnění primární a sekundární prevence cerebrovaskulárních onemocnění a koncentrace nemocných do center vysoce specializované péče, ve kterých bude tento stan včasně diagnostikován a léčen. Neadekvátní a pozdní terapie může mít fatální dopad na kvalitu života nemocného - a to jak na stránku fyzickou, psychickou, ale také na stránku sociální. Z tohoto důvodu je nutná multidisciplinární spolupráce, tedy součinnost lékařů i nelékařských zdravotnických pracovníků, potažmo i zdravotně sociálních pracovníků a sociálních pracovníků v rámci prevence a léčby akutního iktu. Cílem příspěvku je analyzovat potřeby pacientů s akutním iktem se zaměřením na kompetence zdravotně sociálních pracovníků.
Název v anglickém jazyce
Possibility in Cooperation of Health and Social Care Worker in the Care of Patients with Acute Stroke
Popis výsledku anglicky
In developing countries are strokes the second most common cause of death, and the most common cause of disability among the middle aged and elderly. Only about 30 % of patients are fully self-sufficient or have minimal neurological deficit in 3 months after stroke. In the Czech Republic fluctuates annual incidence of around 300 cases per 100 000 population. It is really necessary to improve the quality of primary and secondary prevention of cerebrovascular disease and concentrate ill patients in centres of highly specialized care, where will this tent timely diagnosed and treated. Inadequate and late therapy may have a fatal impact on a patient's quality of life - on the physical, psychological, but also on the social site. For this reason it is necessary multidisciplinary cooperation, i.e. cooperation of doctors and paramedical staff, also health and social care workers and social workers in the prevention and treatment of acute stroke. The aim: To analyse the needs of patients with acute stroke with a focus on competency health and social care workers.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
FE - Ostatní obory vnitřního lékařství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
RODINA - ZDRAVÍ- NEMOC: Recenzovaný sborník z mezinárodní konference, Ústav zdravotnických věd
ISBN
978-80-7454-615-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
1
Strana od-do
147
Název nakladatele
Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
Místo vydání
Zlín
Místo konání akce
Zlín
Datum konání akce
13. 10. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—