DOMÁCÍ PÉČE V ČESKÉ REPUBLICE A NIZOZEMÍ
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28150%2F18%3A63518436" target="_blank" >RIV/70883521:28150/18:63518436 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
DOMÁCÍ PÉČE V ČESKÉ REPUBLICE A NIZOZEMÍ
Popis výsledku v původním jazyce
Východiska: Cílem moderního ošetřovatelství je poskytovat klientům co nejkomplexnější a nejkvalitnější péči. Tento požadavek naplňuje domácí péče, která je Světovou zdravotnickou organizací definována jako jakákoliv forma péče poskytovaná lidem v jejich vlastním sociálním prostředí. Domácí péče je v různých zemích organizována a poskytována odlišně. Meritem našeho sdělení je popsat, jak se liší tato péče v České republice (ČR) a Nizozemí (NL). Cíl: cílem práce bylo zjistit nejvýraznější rozdíly v organizování, financování a poskytování domácí péče v ČR a NL, dále popsat Buurtzorg model. Metoda: byla zvolena technika analýzy dokumentů. Výsledky: z výzkumu vyplývá, že rozdíl v organizaci domácí péče mezi ČR a NL je ten, že role v týmech v NL jsou více rozvrstveny. Tyto funkce nevycházejí z odborné kvalifikace pracovníka, ale jedná se o strukturu týmu, dále pak efektivní informační systém, který usnadňuje sestrám práci. Nejpodstatnější rozdíl ve financování domácí péče v ČR a NL je v tom, že zatímco v NL je zdravotní i sociální péče hrazena Ministerstvem zdravotnictví, sociální péče a sportu, v ČR je zdravotní péče hrazena Ministerstvem zdravotnictví a sociální péči hradí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Proto sociální služby nejsou zdravotními pojišťovnami propláceny. Nizozemský Buurtzorg model vznikl v roce 2006, jeho filozofií je akceptace pocitů a potřeb klientů i sester při vytvoření plánu péče. Zaměřuje se na spokojenost klientů a sester, na jeho efektivitu a úspory nákladů. Využívá se především u seniorů, klientů nevyléčitelně nemocných, s chronickým, psychickým onemocněním a demencí. Závěry: Domácí péče pomáhá klientům zachovat plnohodnotný a důstojný život v rámci jejich přirozeného prostředí a umožňuje také podílet se na péči rodinným příslušníkům. O tom, že má své místo v systému sociální a zdravotní péče není pochyb.
Název v anglickém jazyce
HOME CARE IN THE CZECH REPUBLIC AND THE NETHERLANDS
Popis výsledku anglicky
Introduction: The aim of modern nursing is to provide clients with the most comprehensive and highest quality care. This requirement fulfills home care, which is defined by the World Health Organization as any form of care provided to people in their own social environment. Home care is organized and provided differently in different countries. The point of our research is to describe how this care differs in the Czech Republic (CZ) and the Netherlands (NL). Objective: The aim of the work was to find out the most significant differences in the organization, financing and providing home care in the CZ and NL and further describe the Buurtzorg model. Methods: The selected technique was a form of a document analysis. Results: The research shows that the difference in the home care organization between the CZ and NL is that the roles in the NL teams are more stratified. These functions are not derived from worker's professional qualification but are a team structure, an effective information system that facilitates nurses' work. The most significant difference in home care financing in the CZ and NL is that while in NL health and social care is covered by the Ministry of Health, Social Welfare and Sport, in the Czech Republic health care is covered by the Ministry of Health and social care is covered by the Ministry of Work and Social Welfare. That is why social services are not reimbursed by health insurance companies. The Dutch Buurtzorg model was established in 2006, its philosophy is the acceptance of feelings and needs of both clients and nurses when creating a care plan. It focuses on clients’ and nurses’ satisfaction, its efficiency and cost savings. It is used primarily for clients with incurable illnesses, with chronic, mental illness and dementia. Conclusion: Home care helps clients to maintain their full-fledged and dignified life within their natural environment and enables family members to take care of them. There is no doubt about having a place in the social and health care system.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30502 - Other medical science
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Zdravotnícke Listy
ISSN
1339-3022
e-ISSN
—
Svazek periodika
6
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
95-100
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—