Zlaté nanočástice připraveny s využitím selektivně oxidovaného polysacharidu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28610%2F20%3A63526027" target="_blank" >RIV/70883521:28610/20:63526027 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Zlaté nanočástice připraveny s využitím selektivně oxidovaného polysacharidu
Popis výsledku v původním jazyce
Technické řešení se týká vývoje zlatých nanočástic za využití selektivně oxidovaného polysacharidu, a to konkrétně dikarboxylu kyseliny hyaluronové (DCH). Požadované vlastnosti nanočástic mohou být dosaženy vhodnou volbou počátečních parametrů syntézy. Funkční vzorek je demonstrován na sérii zkušebních roztoků.
Název v anglickém jazyce
Gold nanoparticles prepared using selectively oxidized polysaccharide
Popis výsledku anglicky
The technical solution concerns the development of gold nanoparticles using selectively oxidised polysaccharide, namely dicarboxy hyaluronan (DCH). The desired properties of the nanoparticles are achieved by an appropriate choice of initial synthesis parameters. The functional sample is demonstrated on a series of test solutions.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
21001 - Nano-materials (production and properties)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
8/2020
Číselná identifikace
8/2020
Technické parametry
Podstata technického řešení je vícekroková. První fáze spočívá v přípravě modifikovaného polysacharidu (kyseliny hyaluronové), čehož dosáhneme pomocí selektivní oxidace – primární oxidace pomocí jodistanu sodného a následné sekundární oxidace pomocí chloritanu sodného. Poté dochází k jednokrokové syntéze nanočástic z modifikovaného polysacharidu a kyseliny chlorozlatité s optimálním přídavkem hydroxidu sodného. Byla provedena optimalizace parametrů syntézy, a to konkrétně reakčního času, obsahu polysacharidu a přídavku hydroxidu sodného. Výsledné podmínky syntézy, díky nimž dojde k tvorbě nanočástic, jenž mají největší efekt na zesílení Ramanova signálu jsou: reakční doba syntézy 5 hodin, hmotnostní obsah polysacharidu 0,4 % a koncentrace hydroxidu sodného 5 mmol/l. Výsledkem tohoto postupu jsou zlaté nanočástice (AuDCH) v odlišných polyedrických tvarech (hexagonální, obdélníkové, trojúhelníkové) s většími rozměry (~ 51,7 nm) a širokou distribucí. Velikost a nerovnoměrné tvary částic je činí zvláště vhodnými pro aplikace Povrchem zesíleného Ramanova rozptylu (Surface–Enhanced Raman Scattering - SERS). Nanočástice byly charakterizovány pomocí UV-Vis spektrometrie, Dynamického rozptylu světla (DLS) a transmisního elektronového mikroskopu (TEM). Byla také provedena zkouška zesílení Ramanova signálu. Analytem byl N-Acetylcystein (NAC). Signál samotného N-Acetylcysteinu nebyl pozorován, dokud nebyly přidány optimalizované nanočástice AuDCH.
Ekonomické parametry
Příprava zlatých nanočástic pomocí jednokrokové syntézy s využitím modifikovaného polysacharidu (DCH) umožňuje větší biokompatibilitu a značné zvýšení Ramanova signálu analytu, čímž umožňuje jeho SERS analýzu.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
70883521
Název vlastníka
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—