Epocha archivního ničení? Destrukce archivních dokumentů jako téma archivní metodologie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70979391%3A_____%2F15%3A%230000146" target="_blank" >RIV/70979391:_____/15:#0000146 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Epocha archivního ničení? Destrukce archivních dokumentů jako téma archivní metodologie
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek ve formě obecnějšího zamyšlení si klade z méně obvyklé perspektivy provokativní otázku, jakou roli a smysl má v oblasti archivnictví fenomén dochování naprostého zlomku vznikajícího dokumentárního bohatství a jaké významové roviny se v něm mohou vtělovat. Devizou archivů dnes není jen uchovávat, nýbrž v neméně důležité míře rovněž ničit. Archivní dědictví a vůbec samotná možnost je určitým způsobem využít, zpracovat, nakonec celé poznání minulosti a vytváření obrazu dějin závisí – vyostřeně vyjádřeno – podstatně na tom, že se z této minulosti dochová právě jen naprosté minimum materiálů a informací v nich obsažených. Co vše se pak vyjadřuje ve skutečnosti, že se v archivech v případě novodobějších materiálů uchovává přibližně pouze 3–5% z aktuálně vznikajících dokumentů? Jaké významové vrstvy lze postihnout v tomto fenoménu? Studie přichází s tezí, že se doba, minulost, dějiny a jejich porozumění zrcadlí nejen ve vlastních dokumentech a archiváliích, nýbrž také v samotném aktu jejich hodnocení a výběru včetně jejich ničení a pokouší se nastínit, v jakém smyslu takové tvrzení může být produktivní v naší snaze porozumět dějinám i sobě samým. Takto postavené tázání může nakonec vést i k hlubší sebereflexi dnešních archivářů při jejich vlastním vykonávání archivního výběru a hodnocení dokumentů a při určování absolutní většiny z nich k nevratnému zničení. Nakonec příspěvek představuje nový koncept tzv. „archivního hermeneutického kruhu“, přičemž tak otevírá v oblasti archivnictví novou perspektivu hermeneutického tázání.
Název v anglickém jazyce
Era of archival destruction? The destruction of archival documents as a theme of archival methodology
Popis výsledku anglicky
In the form of a general reflection and from an unusual perspective, the paper poses a provocative question as to what the role and meaning of the phenomenon of the preservation of an absolute fraction of incipient documentary wealth is and what levels of meaning can be extracted from it. The currency of archives today is not just preservation but, to no less a degree, destruction. The archival legacy and the very possibility of in some way making use of it or processing it, ultimately the entire cognisance of the past and the creation of a picture of history, in essence depends – to put it strongly – on only an absolute minimum of materials and information contained within it being preserved from that past. What does the fact that when it comes to modern materials only approximately 3–5% of currently created documents are preserved actually tell us? What layers of significance can be captured in this phenomenon? The paper posits the thesis that a period, the past, history and how they are understood is reflected not only in actual documents and archival materials but also in the very act of their evaluation and selection, including their destruction, and attempts to outline in what sense such an assertion may be productive in our efforts to understand history and ourselves. Raising such a question may even also lead to deeper self-reflection on the part of today’s archivists in their own archival selection and evaluation of documents and in their determination of irreversible destruction for the absolute majority of them. The paper concludes with the presentation of a new concept of an “archival hermeneutic circle”, thereby raising a new perspective of hermeneutic questioning in the field of archival science.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Archivní časopis
ISSN
0004-0398
e-ISSN
—
Svazek periodika
65
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
17
Strana od-do
341-357
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—