Rusínské/ukrajinské školství jako zdroj národnostní emancipace i asimilace? Několik úvah o náboženských a národnostních poměrech na severovýchodním Slovensku ve 20. st.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70979391%3A_____%2F16%3AN0000025" target="_blank" >RIV/70979391:_____/16:N0000025 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Rusínské/ukrajinské školství jako zdroj národnostní emancipace i asimilace? Několik úvah o náboženských a národnostních poměrech na severovýchodním Slovensku ve 20. st.
Popis výsledku v původním jazyce
Severovýchodní Slovensko po staletí obývá vedle Slováků též slovanské, ale neslovenské etnikum, které se do 50. let 20. st. identifikovalo jako Rusíni nebo Lemkové. Po nástupu komunistické moci došlo z politických důvodů během krátké doby k násilné pravoslavizaci po zákazu řeckokatolické církve, kolektivizaci a ukrajinizaci. Ta spočívala v náhlém a nepřipraveném přechodu z ruského vyučovacího jazyka nebo místních dialektů na spisovnou ukrajinštinu, která byla pro většinu obyvatel těžko srozumitelná. I z řady dalších důvodů se místní lidé nechtěli stát Ukrajinci“, odmítali posílat děti do ukrajinských škol a dobrovolně přijímali slovenskou národnost. Celá tato akce měla za následek jejich rychlou asimilaci a splynutí se většinou slovenskou společností.
Název v anglickém jazyce
Ruthenian/Ukrainian Education as a source of national emancipation and assimilation? Some reflections on religious and ethnic conditions in the Northeast Slovakia in the 20th
Popis výsledku anglicky
For centuries the Northeast of Slovakia has been inhabited not only by Slovaks, but also another Slavic and non-Slovak ethnic group. Until the 1950s the group had identified themselves as Ruthenians or Lemkos. After the Communists took control, the Greek - Catholic Church was banned and people were forced to accept Russian Orthodoxy, forced collectivisation and Ukrainisation took place as well. The Ukrainisation leaned on abrupt and unprepared change from Russian language of education to Ukrainian, which was hard to understand for most inhabitants. For number of other reasons local inhabitants refused to become Ukrainians, refused to send their children to Ukrainian schools and voluntarily reported themselves as Slovaks. The whole action resulted in fast assimilation with the majoring Slovak population.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Škola základ života…História školstva v archívnych dokumentoch
ISBN
978-80-87912-45-4
Počet stran výsledku
33
Strana od-do
311-343
Počet stran knihy
519
Název nakladatele
Slovenský národný archív
Místo vydání
Bratislava
Kód UT WoS kapitoly
—