Užhorodská elektrářská akciová společnost a její působení na Podkarpatské Rusi a Východním Slovensku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70979821%3A_____%2F23%3AN0000034" target="_blank" >RIV/70979821:_____/23:N0000034 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://dejiny.unipo.sk/PDF/2023/03_1_2023.pdf" target="_blank" >http://dejiny.unipo.sk/PDF/2023/03_1_2023.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Užhorodská elektrářská akciová společnost a její působení na Podkarpatské Rusi a Východním Slovensku
Popis výsledku v původním jazyce
Užhorodská elektrářská navázala na vývoj elektrárenství v Užhorodě, kdy tamní městkou elektrárnu v roce 1921 ovládla Slovenská všeobecná úvěrní banka (s ústředím v Budapešti) a téhož roku získala Užhorodská elektrářská do své moci i sevlušskou elektrárnu. Následně v roce 1922 dokázala ovládnout elektrárny v Berehovu, a hlavně v Mukačevu. S jistotou je známo, že v Mukačevu se to Užhorodské elektrářské podařilo díky korupci představitelů městské elektrárny a vedení města, což po provalení vedlo k vleklým soudním sporům, přičemž se můžeme jen dohodovat, zda i v ostatní městech Podkarpatské Rusi a následně východního Slovenska, byl tento pronajímatelský rozmach rovněž náležitě promazán úplatky. Pionýrem nástupu Užhorodské elektrářské v oblasti východního Slovenska se v roce 1923 stal Trebišov následovaný Sečovcemi a Kráľovským Chlmcom, načež v roce 1924 se podařilo zajistit smlouvu o zásobování Vranova a v roce 1925 i Králového nad Tisou. Bez ohledu na vzmáhající se mukačevskou korupční causu přibyla smlouva s Ministerstvem veřejných prací z roku 1924. Ačkoliv Užhorodská elektrářská rozšířila dodávky pro některé další obce, tak celkově stagnovala elektrifikace Podkarpatské Rusi. Jestli za tím byla neochota, neschopnost či naopak nedostatek kapitálu (patrně spotřebovaného na získání pronájmů a souvisejících úplatků), není zřejmé, ale ve druhé polovině dvacátých let již bylo elektrárenské zaostávání Podkarpatské Rusi natolik zřejmé, že se stát rozhodl vytvořit podkarpatoruskou všeužitečnou elektrárenskou společnost za účasti veřejného a státně spolehlivého soukromého kapitálu i za cenu případného nuceného výkupu a s tím souvisejících obtíží. K takto ráznému kroku nakonec nedošlo, protože se stát dohodl s firmou ČKD, že využije státního tlaku na majitele Užhorodské elektrářské a finanční tísně samotných elektráren k odkoupení Užhorodských elektráren, což se také stalo v roce 1928.
Název v anglickém jazyce
Uzhgorod power joint stock company and its influence in Carpathian Ruthenia and eastern Slovakia
Popis výsledku anglicky
The Uzhhorod Power Company followed the development of the power industry in Uzhhorod. In 1921, the local municipal power plant was taken over by the Slovak General Credit Bank (headquartered in Budapest), and in the same year, the Uzhhorod Power Company also gained control over the power plant in Sevluš. Subsequently, in 1922, theymanaged to acquire power plants in Berehovo and, notably, in Mukachevo. It‘s certain that in Mukachevo, the Uzhhorod Power Company succeeded due to corruption involving the officials of the municipal power plant and the city administration. This led to prolonged legal disputes after being exposed. We can only speculate whether a similar expansion through bribery also occurred in other cities in Subcarpathian Rus and later in eastern Slovakia. The pioneer of the Uzhhorod Power Company‘s expansion into eastern Slovakia in 1923 was Trebišov, followed by Sečovce and Kráľovský Chlmec. In 1924, they secured a supply contract with Vranov, and in 1925, with Kráľov nad Tisou. Despite the growing Mukachevo corruption scandal, a contract with the Ministry of Public Works was added in 1924. While the Uzhhorod Power Company extended its supplies to some other municipalities, the overall electrification of Subcarpathian Rus stagnated. Whether this was due to unwillingness, incompetence, or a lack of capital (likely consumed by acquiring leases and related bribes) is not clear. However, by the second half of the 1920s, the electricity lag in Subcarpathian Rus became so apparent that the government decided to establish a comprehensive power company for the region. This would involve public and state-reliable private capital, even at the cost of potential forced buyouts and related difficulties. This drastic step was eventually not taken, as the government reached an agreement with ČKD company to utilize state pressure on the owners of the Uzhhorod Power Company and the financial troubles of the power plants to buy out the Uzhhorod Power Company, which occurred in 1928.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Dejiny
ISSN
1337-0707
e-ISSN
—
Svazek periodika
2023
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
20
Strana od-do
43–62
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—