Teplice. Architektura moderní doby. 1860–2000
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F16%3AN0000042" target="_blank" >RIV/75032333:_____/16:N0000042 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Teplice. Architektura moderní doby. 1860–2000
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha se zabývá architekturou v Teplicích mezi lety 1860–2000, tj. od počátku průmyslového věku až do přelomu tisíciletí, a to jejich vývojem architektonickým i urbanistickým. Formou textů shrnujících vývoj v předmětném období zasazuje místní tvorbu, obsaženou v katalogu staveb do dobového kontextu z hlediska vývoje stylů. Od racionální fáze historismu postupuje přes jeho pozdní „dekadentní“ fázi k pronikání secese, zvláště vídeňské, moderny a souběžnou existenci směrů avantgardních (nová věcnost a funkcionalismus) a tradičně zaměřených (architektura reformy). V druhé části, určené architektuře po roce 1945 sleduje vývoj přes socialistický realismus, bruselský styl, technicistní a skulpturální tendence doby normalizace až k působení ateliéru Sial v 80. letech a postmoderní architekturu let devadesátých.
Název v anglickém jazyce
Teplice : Architecture of the Modern Era. 1860–2000
Popis výsledku anglicky
The book focuses on architectural history of the town of Teplice between years 1860 and 2000, since the beginning of the industrial era till the turn of the millenium, including both the development of architecture and urban planning. It makes effort to put the local architecture into a wider kontext of a style development. It proceeds from the rational architecture of middle phase of historicism architecture, through its late „decadent“ phase, to penetrating of the viennese Art-nouveau (Secession) and early modern style leading to a parallel existence of both avant-garde (New objectivity, international style) and traditional movement (Reformarchitektur). In its second part the advance through social realistic architecture of the 50‘s, the „Brussels style“, technicist and sculpturalist movement in the normalisation period to the Sial studio proposals in the 80’s and postmodern architecture of the 90’s.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
9788085036664
Počet stran knihy
359
Název nakladatele
Národní památkový ústav
Místo vydání
Ústí nad Labem
Kód UT WoS knihy
—