Specifické architektonické styly česko-německého pohraničí – architektura doby nacionálního socialismu (1938–1945)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F16%3AN0000120" target="_blank" >RIV/75032333:_____/16:N0000120 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Specifické architektonické styly česko-německého pohraničí – architektura doby nacionálního socialismu (1938–1945)
Popis výsledku v původním jazyce
Článek pojednává o podstatě architektonického projevu moderní architektury v průběhu 20. století v severozápadních Čechách, tentokrát v období nacionálního socialismu let 1938-1945. Na základě archivního studia i terénních výzkumů bylo zjištěno, že se nejedná pouze o jeden typ architektury, který přicházel v diktátu ze západních částí Říše, ale že se v daném prostoru tří nových žup jednalo o vícevrstevnatý vývoj, který v mnohém navazoval na vývoj domácí architektury z období 30. let 20. století, v pokračování tzv. Heimatstilu. Článek dešifruje vrstvy jednotlivých proudů architektury a nastiňuje nové pohledy na architektonický a umělecký vývoj tohoto tragického období. Zdůvodnění širšího pohledu se opírá o výzkum a uváděné příklady, které jednoznačně dokládají do jaké šíře se specifickými formami architektonického i uměleckého projevu rozvinuly. Bez ohledu na ideové pozadí vzniku se architektura i tohoto období stala specifickým výrazem místního prostředí a tím i součástí světové historie.
Název v anglickém jazyce
Specific Architectural Styles of the Czech-German Border Area – Architecture of the National Socialism Period (1938–1945)
Popis výsledku anglicky
The article deals with the principle of the architectural manifestation of modern architecture throughout the 20th century in South-West Bohemia, this time in the National Socialism period of 1938-1945. Based on both archival and field research it was found that there was not merely one type of architecture set by the western parts of the Reich, but that in the given area of three new administrative districts a multi-layered development took place, which, in many things, followed up on the development of the domestic architecture from the 1930s, in the continuation of the so-called Heimatstil. The article deciphers the layers of the individual architectural currents and outlines new perspectives of the architectural and artistic development of this tragic period. The reasoning of a broader perspective is based on research and the given examples, which unambiguously give evidence of how much the specific forms of both the architectural and artistic manifestation had developed. Regardless of the ideological background of its origin, even the architecture of this period became a specific reflection of the local milieu and thus also a part of world history.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník muzea Karlovarského kraje 24
ISBN
978-80-85018-90-5
ISSN
1803-6066
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
69
Strana od-do
59-127
Název nakladatele
Muzeum Cheb, Národní památkový ústav
Místo vydání
Muzeum Cheb, p.o. Karlovarského kraje
Místo konání akce
Karlovarský kraj
Datum konání akce
1. 12. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—