Lázeňské parky. Komponovaná léčebná krajina tří lázeňských míst z 19. a počátku 20. století
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F16%3AN0000133" target="_blank" >RIV/75032333:_____/16:N0000133 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Lázeňské parky. Komponovaná léčebná krajina tří lázeňských míst z 19. a počátku 20. století
Popis výsledku v původním jazyce
K nejrozsáhlejším přírodně krajinářským úpravám krajiny patří území kolem lázeňských měst. Tato krajina se vyznačuje vysokou kvalitou a velkou rozmanitostí hlavních funkcí zasazených do přírodního prostředí. Celková struktura intravilánu i extravilánu lázeňských míst kombinuje architekturu, urbanismus, zahradní architekturu a úpravu krajiny unikátním způsobem, který zahrnuje okolní krajinu do zastavěného prostředí, a to jak funkčně, tak vizuálně. Pro zpříjemnění lázeňského korza byly v intravilánu budovány lázeňské parky, sady či aleje, lázeňské promenády pod širým nebem. Území kolem lázeňských celků, koncipované jako divoká příroda, bylo protkáno vycházkovými cestami propojenými vizuálními osami umožňujícími komponované pohledy na jednotlivé dominanty sídla, vodní hladinu či dramatické vodní prvky, romantické skalní výchozy, solitery nebo skupiny dřevin. Na vyhlídkových bodech s pohledem na lázeňské město vznikala četná zastavení, pavilónky a vyhlídkové věže, rozhledny. Urbánní i neurbánní krajina se tak vzájemně prolínala, aby nabízela místa k pobytu a relaxaci s lázeňskými procedurami podle prostředků a preferencí návštěvníků.
Název v anglickém jazyce
Spa parks. Composed therapeutic landscape of three spa locations from the 19th and early 20th century
Popis výsledku anglicky
Modifications in the landscapes around spa towns are among the most extensive in the Czech Republic. This type of landscape is characterized by the high quality and great variety of its main functions embedded into the natural environment. The overall structure of urban and rural spa areas combines architecture, urbanism, landscape architecture, and landscape modification in a unique way that integrates the surrounding countryside into the built environment, both functionally and visually. To make the spas more pleasant, spa parks, gardens and alleys, and colonnades under the open sky were built in urban areas. The area around the spa units, designed to be reminiscent of a wilderness area, was interwoven with walking paths connected by visual axes that enabled composed views onto individual dominant features of noble residences, water surfaces and dramatic water features, romantic rock outcroppings, and individual or groups of trees. Lookout points looking over spa towns were sites where numerous stops, pavilions, and observation towers were later added. The urban and non-urban landscape was thus mutually intermingled to offer places to linger and relax with spa treatments according to the financial means and preferences of visitors.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Zprávy památkové péče
ISSN
1210-5538
e-ISSN
—
Svazek periodika
76
Číslo periodika v rámci svazku
5
Stát vydavatele periodika
MK - Republika Severní Makedonie
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
459-467
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—