Fortifikační systém města Litovle ve středověku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F18%3AN0000043" target="_blank" >RIV/75032333:_____/18:N0000043 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Fortifikační systém města Litovle ve středověku
Popis výsledku v původním jazyce
Městské opevnění, a to zejména kamenné, bylo znakem rozvinuté urbanizace a mělo i značný právní význam. Období posledních Přemyslovců a nástupu Lucemburků na český trůn představuje pro celou řadu měst dobu přechodu od dřevohliněných forem opevnění ke kamenné hradbě. Jedním z příkladů zachycení tohoto procesu z kategorie královských měst je středomoravská Litovel. Litovel byla krátce po lokaci v polovině 13. století opevněna dřevohliněným opevněním. Archeologicky byla doložena existence příkopu, hliněného valu i dřevěných prvků opevnění. Po roce 1327 bylo dřevohliněné opevnění nahrazeno kamennou hradbou a Litovel se díky několika ramenům řeky Moravy stala téměř dokonalou vodní pevností. Samotné opevnění se skládalo ze dvou vodních příkopů, hliněného valu s korunou zpevněnou dřevěnými plaňkami nebo palisádou, a kamenné hradby. V 15. až 17. století bylo opevnění doplněno o nové prvky (barbakány, dělové bašty, později bastiony).
Název v anglickém jazyce
Fortification system of town Litovel in the Middle Ages
Popis výsledku anglicky
A city fortification, especially a stone one, was a sight of a developed urbanization and it had also a certain legal significance. The period of the last Přemyslids and the arrival of the Luxembourgh on the Czech throne represents, for a number of cities, transition from wood-clad forms of fortification to stone walls. One example from the category of royal towns, where this process has been captured, is Litovel in Central Moravia. Shortly after its location in the 1st half of the 13th century Litovel was fortified with wood-clad fortification. There is a archaeological evidence of a ditch, a clay wall, as well as wooden elements of fortification. After 1327 the wood-clad fortification was replaced by stone walls, thus thanks to several branches of the river Moravia Litovel became an almost perfect water fortress. The fortification itself consisted of two water ditches, a clay wall with a top reinforced by wooden boards or a palisade, and a wooden wall. Between the 15th to the 17th century the fortification was supplemented with new elements (barbicans, cannon towers, later bastions).
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Vlastivědný věstník moravský
ISSN
0323-2581
e-ISSN
—
Svazek periodika
70
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
253-268
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—