Archeologie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F20%3AN0000033" target="_blank" >RIV/75032333:_____/20:N0000033 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Archeologie
Popis výsledku v původním jazyce
Mapa zachycuje nejvýznamnější archeologické nálezy, zařazené do katalogu projektu v rámci východočeského regionu, definovaného pro účely projektu jako kombinace historických a současných východočeských krajů. Archeologické nálezy zprostředkovávají pohled na realitu všedního dne nejen v prostředí rozvinutých měst, ale též menších opevněných sídel (hradů, tvrzí) i venkovských sídlišť. Jedná se o předměty různorodé povahy i výpovědní hodnoty. Velmi pestré prostředí, ze kterého archeologické doklady vrcholně a pozdně středověké kultury pocházejí, zahrnuje měšťanské domácnosti velkých královských měst i menších městeček, prostředí šlechtických sídel i sakrální objekty a areály, ale rovněž vesnické prostředí. Značné je rovněž časové rozpětí mezi roky 1250–1550, během kterého prošly východní Čechy zásadními proměnami. Jedná se o změny struktury osídlení i vznik nových typů sídel, především měst a opevněných sídel šlechty. Dochází i ke vzniku vrcholně středověké vesnice, buď v návaznosti na starší strukturu osídlení anebo o výsledky kolonizačního procesu. Archeologické doklady hmotné kultury jsou rozmanité jak co do prostředí, ve kterém byly nalezeny a celkových souvislostech, ale i co do své materiální podstaty. Nejpočetnější jsou nálezy keramické, dalšími zastoupenými materiály jsou sklo, železo a barevné kovy, z organických materiálů dřevo, kůže a textil. Mezi lokalitami převládají města, zejména Hradec Králové a Chrudim s ústředními funkcemi. Venkovské prostředí je zastoupeno nepoměrně méně, což však odpovídá stavu výzkumu. Do mapy bohužel nebylo možné zahrnout nálezy z území Kladska, především kvůli nezpracovanosti a tudíž i nepřístupnosti. Z časových důvodů nebyly zařazeny nálezy z Havlíčkobrodska.
Název v anglickém jazyce
Archaeology
Popis výsledku anglicky
The specialized map is based on synthesis of available information on selected archaeological findings, which included special literature excerptions, archival and on-site surveys in Eastern Bohemia from 13th to the middle 16th century. The goal of the interactive map is to introduce both the general and scholarly public to the testimony of the archaeological sources, which are the main source of knowledge on the medieval everydayness. The presented findings exhibit the high standard of the material culture particularly in the environment of the royal cities and also of the nobility.
Klasifikace
Druh
N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DG16P02B003" target="_blank" >DG16P02B003: Gotické a raně renesanční umění ve východních Čechách. Výzkum, interpretace, prezentace</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Nmap
Číslo předpisu
—
Technické parametry
Mapa je určena pro kvalifikované rozhodování odborných orgánů a orgánů státní správy (zejména památkové péče) a samosprávy, vlastníků, správců a uživatelů památek.
Ekonomické parametry
Ekonomické parametry výsledku jsou neměřitelné (výsledek povede ke zlepšení kvality péče o památky).
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo kultury ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů