Roubený dům Rokycanska na příkladech z Dobříva a Kařízku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F22%3AN0000106" target="_blank" >RIV/75032333:_____/22:N0000106 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.npu.cz/cs/e-shop/kategorie#category=8255&publisher=&availabilityFilter=&ebook=&sort=&formId=publicationsFilter&page=1" target="_blank" >https://www.npu.cz/cs/e-shop/kategorie#category=8255&publisher=&availabilityFilter=&ebook=&sort=&formId=publicationsFilter&page=1</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Roubený dům Rokycanska na příkladech z Dobříva a Kařízku
Popis výsledku v původním jazyce
Rokycansko a Zbirožsko je pokládané za území roubeného domu středočeského typu. Dřevo jako dominující stavební materiál bylo v této oblasti frekventované prakticky až do 2. poloviny 19. století. Dochovaný historický lidový domovní fond pochází ponejvíce z období 1. třetiny 19. století, výjimkou zde ale nejsou stavby vzniklé v průběhu 18. století. Typickým zástupcem zdejšího venkovského domu je roubené přízemní stavení kryté sedlovou či polovalbovou střechou, s přesahem přes zápraží, mnohdy také přes průčelní štít. Domy mají běžnou trojdílnou dispozici komorového typu. Přední díl se světnicí je jak jednoprostorový, tak dvoutraktový s úzkou světničkou, totéž pak v mnoha případech platí i pro zadní díl. Prvkem, který lidový dům Rokycanska v podhůří Brd odlišuje od jiných venkovských staveb v Plzeňském kraji, je pavláčka zřizovaná na podélné a někdy i štítové straně objektu. Shora ji chrání přesah střechy domu. V obcích jako např. Dobřív se dochoval početný soubor těchto svébytných staveb. Příkladem za všechny může být dobřívská usedlost čp. 5 s domem z počátku 19. století. Součástí usedlosti je také roubená stodola z 90. let 18. století. V rámci poznání roubeného domovního fondu regionu bylo možné zdokumentovat stavení čp. 48 v Kařízku. Dendrochronologie klade dobu výstavby tohoto tradičně řešeného roubeného stavení do prvního desetiletí 19. století a dílčí úpravy do poloviny 19. století. V obou objektech se dochovala hodnotná kolekce historických slohových truhlářských prvků – oken a dveří.
Název v anglickém jazyce
Log houses in the Rokycany region on examples from Dobřív and Kařízek
Popis výsledku anglicky
The Rokycany and Zbiroh regions are considered as localities of the Central Bohemian log house type (the 18th and the 19th century). A single storey log house with a gable roof or a half hip roof, overlapping above the doorstep and many times also over the façade gable, is a typical example of a local vernacular house. The houses have a common three part layout with a storeroom. Homestead No. 5 from Dobřív includes a log barn from the 1790 c., No. 48 in Kařízek is dated to the beginning of the 19th c. A valuable collection of historical joinery elements – windows and doors – has survived in the two researched houses.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Průzkumy památek
ISSN
1212-1487
e-ISSN
—
Svazek periodika
29
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
96-110
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—