Terénní stopy obléhání hradů v husitském století
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F22%3AN0000118" target="_blank" >RIV/75032333:_____/22:N0000118 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Terénní stopy obléhání hradů v husitském století
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha zhodnocuje výsledky dlouhodobého archeologického výzkumu obléhání hradů v České republice. Hlavní pozornost je věnována terénním reliktům, které souvisejí s činností obléhatelů v pozdním středověku. Ostatní druhy archeologických pramenů (např. munice a zbraně) jsou ponechány stranou. Primární metodou výzkumu je povrchový průzkum terénních reliktů, které se dochovaly v zalesněných oblastech v okolí hradů. Publikace má dvě části. Výsledky povrchového průzkumu jsou podrobně prezentovány v třídílném katalogu, který je sestaven podle lokalit. První část zahrnuje 19 lokalit, kde se zachovaly zřetelné terénní stopy po obléhatelích. Druhá část katalogu představuje tři lokality, kde lze určité terénní relikty spojovat s obléhateli. Třetí část, která obsahuje největší počet položek, přináší seznam lokalit, kde je existence terénních stop obléhatelů - na rozdíl od předchozích výzkumů - vyvrácena. Syntetická část knihy vychází z katalogu lokalit. Všechny jednoznačně identifikované terénní relikty pocházejí výhradně z 15. století. Jedna významná skupina pochází z období husitských válek (20. a 30. léta 14. století), další skupina náleží válkám v době vlády Jiřího z Poděbrad (60. léta 14. století). Další doklady jsou spojeny s lokálními konflikty v předhusitském a pohusitském období. Většinu obléhacích stop lze ztotožnit s domácími vojsky, zbývající doklady jsou spojeny s působením zahraničních vojsk v Čechách a na Moravě.
Název v anglickém jazyce
Terrain Traces of the Besiegers’ Activities in the Vicinity of Czech and Moravia Castles in the Late Middle Ages
Popis výsledku anglicky
The book evaluates the results of long-term archaeological research about the seizure of castles in the Czech Republic. The main focus is on the terrain relics that are connected with the activities of besiegers in the Late Middle Ages. The other types of archaeological sources (e.g. ammunition and weapons) are left aside. The surface survey of the terrain relics that survived in forested areas surrounding the castles is the primary research method. The results of surface surveys are presented in detail in a three-part catalogue that is assembled according to localities.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-88339-14-4
Počet stran knihy
295
Název nakladatele
Národní památkový ústav
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—