Vliv Národopisné výstavy v Orlové roku 1894 na vznik současného Ostravského muzea
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75075741%3A_____%2F15%3A%230000223" target="_blank" >RIV/75075741:_____/15:#0000223 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vliv Národopisné výstavy v Orlové roku 1894 na vznik současného Ostravského muzea
Popis výsledku v původním jazyce
V roce 1894 se v Orlové na Těšínském Slezsku uskutečnila národopisná výstava, jejíž koncepce a poslání předcházely slavné Národopisné výstavě českoslovanské v Praze v následujícím roce. Orlovská výstava přispěla velkou měrou k posílení českého národního života a k utváření českého muzejnictví. Významnou osobností, která se podílela na její organizaci a realizaci, byl Karel Jaromír Bukovanský (1844-1932), s jehož sbírkotvornou činností jsou spojeny počátky ostravského muzejnictví. Tento český učitel založil roku 1872 v tehdejší Polské Ostravě muzeum, v němž mohli návštěvníci spatřit velké množství předmětů z oblasti etnografie, především podmalby na skle, vyřezávané plastiky a keramiku. Sběrnou oblastí K. J. Bukovanského bylo převážně Těšínské Slezsko. Získané předměty reprezentovaly daný kraj na zmíněné výstavě v Orlové a putovaly i na Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895. V roce 1902 vystavil Bukovanský svou sbírku v Moravské Ostravě a v dalším roce ji odprodal městu Polské (dnešní Slezské) Ostravě. Následně se sbírky stěhovaly do různých muzeí a až roku 1931 se staly majetkem dnešního Ostravského muzea, kde zaujímají velmi početnou skupinu rozsáhlé etnografické sbírky.
Název v anglickém jazyce
The Influence of 1894 Ethnographic Exhibition in Orlová on the Foundation of the Current Museum of Ostrava
Popis výsledku anglicky
In 1894, an ethnographic exhibition took place in Orlová in the Silesian region of Tetschen (Těšín). Its aims and format was closely related to the famous Czechoslavic Ethnographic Exhibition, which took place in Prague in the following year. The Orlová exhibition importantly contributed to invigoration of Czech national life in the region and to the formation of a Czech museum there. One of the leading personages who played a key role in its organisation and implementation was Karel Jaromír Bukovanský (1844-1932), whose collecting activities mark the beginning of establishment of museums in the Ostrava region. In 1872, this Czech teacher had founded in the then Polská Ostrava a museum where visitors could admire a large number of ethnographic artefacts, mainly reverse glass paintings, carved statues, and ceramics. Bukovanský collected these artefacts mainly in the Silesian region of Tetschen (Těšín). Later, they represented this region at the abovementioned exhibition in Orlová and at the Czechoslavic Ethnographic Exhibition in Prague in 1895. In 1902, Bukovanský presented his collection in Moravská Ostrava and in the following year, he sold it to the town of Polská (now Slezská) Ostrava. His collection was then kept in various museums until it was in 1931 acquired by the current Museum of Ostrava, where it forms a significant part of its extensive ethnographic collection.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Prameny a studie
ISSN
0862-8483
e-ISSN
—
Svazek periodika
56
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
101-106
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—