Velikonoční víkend na zámku Kačina
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75075741%3A_____%2F20%3AN0000023" target="_blank" >RIV/75075741:_____/20:N0000023 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Velikonoční víkend na zámku Kačina
Popis výsledku v původním jazyce
Výstava ukázala tradiční velikonoční tradice a regionální rozmanitost malování kraslic. Z toho důvodu byly vybrány kraslice z různých regionů (Veselí na Moravě, Chrudim, Slavkov, Vizovice, Ostrožská Nová Ves, Velká nad Veličkou, Vysoké Veselí u Jičína, Habry, Vnorovy, jižní Čechy). Z hlediska technik výzkum ukázal, že tradiční zdobení kraslic typické pouze pro daný region se rozšířilo a stalo se typické i pro další regiony (např. zdobení jezerní sítinou známé z oblasti Slovácka je tradiční také pro oblast Podřipska). Kraslice na výstavu byly zapůjčeny převážně od soukromého majitele a tím se zjistilo, že ve sbírkách NZM je tato oblast zastoupena velmi zřídka. Do budoucna by bylo potřeba téma Velikonoce, tradice, zvyky doplnit sběrem nových předmětů a rozšířit tím sbírku NZM. Výstup je v souladu s Koncepcí vědy a výzkumu NZM, konkrétně jde o Výzkumný záměr I, aktivity „Venkov, zemědělství, krajina, etnografie a tradice“.
Název v anglickém jazyce
Easter Weekend at Kačina Castle
Popis výsledku anglicky
The exhibition presented the Easter tradition and regional diversity in the painting of Easter eggs in the Czech Republic. To fulfill this purpose and to illustrate this diversity, Easter eggs from different regions (Veselí na Moravě, Chrudim, Slavkov, Vizovice, Ostrožská Nová Ves, Velká nad Veličkou, Vysoké Veselí by Jičín, Habry, Vnorovy, South Bohemia) were selected. In terms of decorating techniques, research revealed that traditional Easter egg painting techniques which were typical and original in one region spread, and became a traditional way of decorating eggs in other regions (decorating using the common rush technique from the region of Slovácko is typical also in the region of Podřipsko). The exhibited Easter eggs were borrowed mainly from a private owner which revealed the rarity of these items in the collections of the National Museum of Agriculture. In the future, it will be necessary to complete the topic “Easter, Traditions and Customs” by collecting and adding new objects to it, thus expanding the collection of the National Museum of Agriculture. The resulting project is in accordance with the Science and Research Concept of the National Museum of Agriculture, and more specifically Research Intent I, activities “Rural Area, Agriculture, Landscape, Ethnography and Traditions”.
Klasifikace
Druh
E<sub>nekrit</sub> - Výstava
CEP obor
—
OECD FORD obor
60500 - Other Humanities and the Arts
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Místo konání akce
NZM Kačina
Stát konání akce
CZ - Česká republika
Datum zahájení akce
—
Datum ukončení akce
—
Celkový počet účastníků
1
Počet zahraničních účastníků
—
Typ akce podle státní přísl. účastníků
CST - Celostátní akce