Aktivní látka do kosmetiky získaná ze suspenzních kultur rostlin
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F86652079%3A_____%2F20%3A00542044" target="_blank" >RIV/86652079:_____/20:00542044 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Aktivní látka do kosmetiky získaná ze suspenzních kultur rostlin
Popis výsledku v původním jazyce
Fotoautotrofní buněčné kultury merlíku, rajčete a huseníčku mají mnoho zajímavých biologických aktivit. Mezi tyto aktivity patří protirakovinná aktivita proti melanomu pokožky, necytotoxicita proti lidským buňkám, antimikrobiální aktivita proti prozánětlivé bakterii Propionibacterium acnes, antioxidační aktivita a anti-age aktivita. V extraktu merlíku bylo detekováno mnoho biologicky aktivních látek. Aktivní je přímý výtažek biomasy kmenových buněk i formulovaná nanoemulze. Vhodná pro použití v kosmetice je enkapsulovaná forma A280220.
Název v anglickém jazyce
Active substance from plant cell cultures for cosmetic use
Popis výsledku anglicky
Photoautotrophic cell cultures of Chenopodium rubrum, Solanum peruvianum, and Arabidopsis thaliana have many interesting bioactivities such as anti-cancer activity against cutaneous melanoma, antimicrobial activity against the pro-inflammatory bacterium Propionibacterium acnes, antioxidative and anti-age activity, and non-toxic to human cells. We detected several bioactive compounds in the extract of Chenopodium. Bioactive is both the raw extract and formulated nanoemulsion. The best form for cosmetic use is the encapsulated form A280220.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
10606 - Microbiology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TJ02000372" target="_blank" >TJ02000372: Biologicky aktivní látky mikrořas a kmenových buněk rostlin pro využití v kosmetickém průmyslu</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
ZÉTA TAČR – TJ02000372
Číselná identifikace
TJ02000372
Technické parametry
Funkční vzorek se týká výtažků z autotrofních buněčných kultur merlíku (Chenopodium rubrum), rajčete (Solanum peruvianum) a huseníčku (Arabidopsis thaliana) kultivovaných za světla v MS médiu a 1,5 % CO2. Výtažek byl získán extrakcí 60 % propylenglykolem, 15 h při 35 °C a extrakčním poměru 1:80. V extraktech bylo detekováno několik fenolických látek s protizánětlivým, antioxidačním a antimikrobiálním účinkem a několik terpenoidů. Stabilní nanoemulze extraktu merlíku (A280220) byla získána tak, že etanolový extract (1:40, 16 h, 40 °C) byl po odpaření etanolu rozpuštěn v CCT oleji a ten byl následně pomocí emulgátoru Kolliphorem EL emulgován do emulze. Hrubá emulze byla dále podrobena homogenizaci 7x 2000 barů na přístroji Microfluidics M-110P. Enkapsulovaná forma také vykazovala antirakovinnou, anti-age a antioxidační aktivitu. Nanoemulze extraktu merlíku penetruje lépe oproti formě v oleji.
Ekonomické parametry
Popsanou technologií lze zajistit získání bioaktivních látek z buněčných kultur merlíku
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
60461373
Název vlastníka
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—