Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku
Cíle projektu
Krajina je v současnosti nejvýznamnějším nositelem stop historických a kulturních proměn našich zemí. Pro pravěk je dokonce svědkem jediným. Jednou z výjimečných oblastí, které budou předmětem našeho výzkumu, je z hlediska stavu dochování archeologických památek i krajiny Českomoravská vrchovina a přilehlá jihozápadní Morava. Geologicky se jedná o území západní části Českého masivu a jeho jv. svahů v širším povodí Svratky. Právě zde, na okraji staré jihomoravské sídelní oblasti, lze sledovat postupné proměny osídlení v pravěku a středověku. Stejně jako v minulosti tak i dnes jde o periferní území, které sice není tak výrazně poznamenáno probíhající destrukcí historické kulturní krajiny rozsáhlou výstavbou, nicméně i zde naše archeologické dědictví postupně mizí, zvláště při budování vodních nádrží a intenzivní zemědělskou a lesní činností. Hlavním cílem projektu je zpřístupnit informace o historické krajině, a ve vazbě na přírodní prostředí sledovat její vývoj. Důraz bude kladen na souhrn a revizi dosavadních poznatků a na metodiku dokumentace a ochrany ohrožených archeologických památek: pravěkých a raně středověkých opevnění a mohylníků, dále středověkých zaniklých vsí, hradů, tvrzí a drobných fortifikací, důlních děl a cest. Základním výstupem projektu bude webový geografický informační systém, který nebude zahrnovat pouze tradiční vymezení archeologických lokalit jako kartografických bodů, či polygonů, ale bude vizualizovat celé sídlení oblasti, případně menší území (např. plužiny zaniklých vesnic) ve vazbě na přírodní podmínky. Tímto novým přístupem ke struktuře krajiny chtějí zúčastněné instituce nabídnout státní správě, krajské samosprávě a vlastníkům nemovitostí nástroj k řešení dlouhodobých záměrů pro management kulturní krajiny. Bohatství, různorodost a velmi dobrý stav archeologických památek na Českomoravské vrchovině nabízí velké možnosti turistickému ruchu. Součástí projektu budou tedy i návrhy jejich prezentace včetně různých kulturních aktivit.
Klíčová slova
landscape patternpreservationmonumentsarchaeologycultural landscape developmentbuilding developmentprehistoryMiddle Age
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
Program
Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI)
Veřejná soutěž
NAKI 3 (SMK02013DF001)
Hlavní účastníci
ARCHAIA Brno z. ú.
Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.
Masarykova univerzita / Filozofická fakulta
Mendelova univerzita v Brně / Lesnická a dřevařská fakulta
Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizaceDruh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
5/2013/OOV
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Historical land use of the Bohemian-Moravian Upland in Prehistory and Middle Ages
Anotace anglicky
Landscape is today the most significant bearer of historical and cultural changes in our lands in the past. For prehistory it is even the only witness. One of the exceptional regions to be subject of our research is, regarding the state of preservation of both archaeological relics and landscape, the Bohemian-Moravian Uplands and the adjacent Southwest Moravia. It is right here, at the edge of the old South Moravian settlement area, where gradual changes in prehistoric and medieval occupational structure can be followed up. It always was and still is a peripheral area which is not very distinctly affected by ongoing destruction of historical cultural landscape due to extensive building development, but also here our archaeological heritage gradually vanishes, mainly in consequence of building water reservoirs, and due to intensive agricultural and silvicultural activity. The main goal of the project is to provide access to information on historic landscape and follow up its development in relation to natural environment. Emphasis will be laid not only on summarisation and revision of hitherto knowledge but also on the method of documenting and protecting endangered relics at prehistoric and early medieval fortifications and tumulus cemeteries, deserted medieval villages, castles and small fortifications, mines and roads. The main outcome will be a new web-based GIS, which will not only include a traditional definition of archaeological sites, but will also visualise whole settlement areas or smaller regions (e. g. fieldscapes) in relation to natural conditions. By applying this new approach to landscape structure we offer a tool for realising long-time projects in the field of management of cultural landscape. The abundance and variety of archaeological relics in the Bohemian-Moravian Uplands offer also great opportunities for tourism in this region. The project will therefore comprise suggestions for their presentation including cultural activities.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
AC - Archeologie, antropologie, etnologie
CEP - vedlejší obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
CEP - další vedlejší obor
DF - Pedologie
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)20103 - Architecture engineering
40104 - Soil science
50404 - Anthropology, ethnology
60102 - Archaeology
60401 - Arts, Art history
60402 - Architectural design
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
60404 - Folklore studies
60405 - Studies on Film, Radio and Television
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Stanovené cíle byly z rozhodující části naplněny. Ve formě výstupů se tato skutečnost odráží v jejich naplnění z 83%, přičemž je vysoce pravděpodobné, že dodatečně bude certifikována jedna chybějící metodika. Plánované vedlejší výsledky byla naplněny z 73%, přičemž je důvodné předpokládat, že důležitá chybějící monografie bude adjustována ještě v roce 2017.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 3. 2013
Ukončení řešení
31. 12. 2016
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
29. 3. 2016
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP17-MK0-DF-U/01:1
Datum dodání záznamu
18. 5. 2021
Finance
Celkové uznané náklady
20 336 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
20 229 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
20 336 tis. Kč
Statní podpora
20 229 tis. Kč
99%
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
CEP
AC - Archeologie, antropologie, etnologie
Doba řešení
01. 03. 2013 - 31. 12. 2016