Cesta k divadlu. Vývoj metodiky a specifických nástrojů pro uchování, exploataci a zpřístupnění historických divadelních cedulí se zvláštním zřetelem ke sbírkovým fondům Národního muzea v Praze a Moravského zemského muzea v Brně.
Cíle projektu
Cílem projektu je vyvinout metodiku a specifické nástroje pro uchování, exploataci a zpřístupnění obsahu historických divadelních cedulí, které patří k nejpřínosnějším zdrojům informací o dějinách divadla. Metodika bude vytvořena na základě následujících činností: 1) digitalizace cedulí, 2) jejich vytěžení, verifikace a doplnění informací o inscenacích a 3) zpřístupnění komplexních digitálních dokumentů formou specializované veřejné databáze. Součástí metodiky bude tvorba nástrojů pro agregaci digitálních dokumentů a trvalé uchování dat. V rámci projektu budou zpracovány konkrétní sbírkové fondy Národního muzea a Moravského zemského muzea. Tyto instituce uchovávají ucelené sbírky divadelních cedulí, jež představují unikátní hodnotu kulturního dědictví. Veřejně přístupná metodika umožní zpracování sbírkových fondů, které obsahují divadelní cedule. Proto bude provedena evidence cedulí roztroušených ve sbírkových fondech muzeí, archivů, knihoven i v soukromých sbírkách na území ČR. Zpracování divadelních cedulí dle návrhu certifikované metodiky umožní prezentaci a studium divadla jako významného historického a kulturního fenoménu. Proto bude v druhé rovině projektu realizován pilotní divadelněhistorický výzkum, jehož témata budou zkoumána pomocí nástrojů vytvořených během projektu. Jeho zacílení na období 19. století zachytí prvotní vzmach českojazyčného divadla, které se nerodilo osaměle, nýbrž krok za krokem pronikalo do rozvinutého a etablovaného provozu profesionálního divadla německého a italského. Propojení Národního muzea, Moravského zemského muzea a Institutu umění – Divadelního ústavu garantuje kompetentní řešení projektu, jehož výsledky využijí paměťové instituce v ČR ve prospěch uchování a zpřístupnění nedoceněného potenciálu jmenované skupiny kulturního dědictví.
Klíčová slova
Czech-speaking theatreGerman-speaking theatreItalian Operatheatre signboardscertified methoddigitalization of signboardsverification of signboardspublic databasecultural heritageNational museumArts and Theatre InstituteMoravian Museum
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
Program
Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II)
Veřejná soutěž
NAKI II 1 (SMK02016DG001)
Hlavní účastníci
Institut umění - Divadelní ústav
Moravské zemské muzeum
Národní muzeumDruh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
8/2016/OVV
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
A Route towards Theatre: Development of Method and Specific Devices for Preservation, Appropriation, and Dissemination of Historical Theatre Signboards with Particular Regard to Collections of the National Museum, Prague and Moravian Museum, Brno.
Anotace anglicky
Objective of the project is to develop method for preservation, appropriation, and dissemination of historical theatre signboards, which are the seminal resource for acquiring information about the theatre history. Method will be developed from the following activities: 1) digitalization of signboards; 2) their appropriation and verification, which will be accompanied with the completion of information about productions; and 3) dissemination of complex digitalized documents in the form of specialized public database. Over the course of the project, methodological devices will be developed in order to aggregate digital documents and sustainably preserve data. During the project the specific collections of National Museum, Prague and Moravian Museum, Brno will be assessed. These institutions preserve compact collections of theatre signboards that represent a unique cultural heritage. Publicly accessible method will facilitate an arrangement of collections that include theatre signboards. As part of the project, signboards scattered in various collections preserved at museums, archives, libraries, and private collections of the Czech Republic will be registered. Arrangement of theatre signboards, which will follow corresponding practice of the certified method, will facilitate a presentation and research of theatre as a significant historical and cultural phenomenon. The research topics will be assessed by means of devices generated over the course of the project. The focus on the 19th century will capture an expansion of Czech-speaking theatre, which did not occur in isolation but continually grew through the developed and established operation of professional German-speaking theatre and Italian Opera. The results of the project will be utilised by the memory institutions of the Czech Republic in favour of the preservation and dissemination of underrated potential of the given body of cultural heritage.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)20103 - Architecture engineering
60401 - Arts, Art history
60402 - Architectural design
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
60404 - Folklore studies
60405 - Studies on Film, Radio and Television
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt Cesta k divadlu. Vývoj metodiky a specifických nástrojů pro uchování, exploataci a zpřístupnění historických divadelních cedulí se zvláštním zřetelem ke sbírkovým fondům Národního muzea v Praze a Moravského zemského muzea v Brně realizovaný Národním muzeem, Institutem umění – Divadelním ústavem a Moravským zemským muzeem systematizoval přístup k uchování a dalšímu zkoumání ohrožených sbírkových předmětů – historických divadelních cedulí. Ty jsou zdrojem historických a teatrologických informací spojených s divadelní uměleckou praxí v evropském kontextu. Vytvořená metodika nabízí postupy pro uchování, digitalizaci a vlastní badatelskou činnosti, realizovaná databáze potom takto zpracované divadelní cedule a informační materiál zveřejňují pro další výzkum. Výzkumný tým průběžně publikoval další odborné výsledky v rámci vědecké komunity, a to i nad rámec plánovaných vedlejších výsledků. Projekt zcela naplnil své plánované cíle a dosáhl všech plánovaných výsledků.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 3. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2020
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
27. 3. 2020
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP21-MK0-DG-U/01:3
Datum dodání záznamu
18. 5. 2021
Finance
Celkové uznané náklady
20 316 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
20 312 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Uznané náklady
20 316 tis. Kč
Statní podpora
20 312 tis. Kč
0%
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
CEP
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
Doba řešení
01. 03. 2016 - 31. 12. 2020